12 Септември 2024четвъртък15:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МВФ:

Държавните фирми в България не са ефективни

Правителството прибира 100% от дивидентите им и така гони инвеститорите

/ брой: 135

автор:Дума

visibility 4297

Големите компании с държавно участие в България са с ниска рентабилност и неефективно разпределение на ресурсите и макар да не са значими като дял, те са с решаваща роля в производствената мрежа, което може се отрази негативно върху производителността и конкурентоспособността на цялата икономика.
Рисковете за ликвидността и платежоспособността в няколко ключови фирми с държавно участие са очевидни и независимо, че ниското ниво на държавно гарантирания дълг на държавните предприятия представлява минимален фискален риск, техните икономически и финансови резултати могат да имат важни фискални последици и да са проблем в дългосрочен план.
Нивото на държавно гарантирания дълг на държавните предприятия е малко - средно само 0,5% от БВП през 2010-2021 г. (средното ниво в ЕС е 9%, а в други страни от Централна и Източна Европа е 3,5%). И подпомагането с такива гаранции заради пандемията от КОВИД-19 е било в пъти по-ниско - 0,3% от БВП в България при почти 2% в ЕС за 2019-2021 г. Но има ключов момент - в България няма обобщена информация за гаранции, издадени от самите държавни предприятия, тъй като тази им дейност не изисква одобрението или наблюдението на Министерството на финансите. Така общата сума на задълженията е била средно около 12% от БВП през 2013-2021 г., което може да бъде източник на безпокойство.
Това се казва в анализ на МВФ "Фискални рискове от притежаваните от държавата компании", цитиран от Dnevnik.bg. Авторите препоръчват да има мониторинг и по-добро управление в тези фирми, тъй като няколко от тях в сектора на енергетиката и транспорта са във видимо проблемно състояние.
Анализът се основава на данните от 15 компании, в които властта на различни нива притежава над 50% дял. В енергетиката става дума за Националната електрическа компания, АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", ТЕЦ "Марица Изток 2", Електроенергиен системен оператор, Български енергиен холдинг, "Мини Марица Изток", "Булгартрансгаз". В транспортния сектор анализът на МВФ се основава на данни за Националната компания "Железопътна инфраструктура", "БДЖ - Пътнически превози" ООД, "Ръководство въздушно движение", "Транспортно строителство и възстановяване", БДЖ - "Карго Сървисис" ООД, Пристанище Варна, Българска пристанищна инфраструктура.
Общите активи и пасиви на тези компании представляват около 70% от общите за целия сегмент с държавно участие 2015-2021 г., който обхваща около 700 дружества. Общата оценка за тях е, че фискалната подкрепа е много по-висока от това, което те дават като приходи в бюджета. През 2017-2019 г. те са получили субсидии, капиталови инвестиции и капиталови трансфери (пряка подкрепа), отсрочени данъци и освобождаване от плащане на дивиденти (косвена подкрепа) от средно 1,5% от БВП. На това те са отговорили с принос от 0,2%. Иначе казано, нетно те са поглъщали 1,3% от БВП непосредствено преди пандемията.
През 2023-2024 г. държавата удвои събирания от тези дружества дивидент от 50 на 100%, за да подкрепя бюджета, но цената за това е риск за инвестициите, производителността и рентабилността им. "Освен това в дивидентната политика липсва предвидимост и изглежда се ръководи от нуждите на държавния бюджет. Такава политика намалява стимулите на фирмите за инвестиции и по този начин има значителен неблагоприятен ефект върху икономическата дейност", допълват авторите на доклада.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 334

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 650

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 773

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 569

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 284

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ