18 Ноември 2024понеделник16:41 ч.

Бюджетът губи 3 млрд. лв. годишно от укрити данъци и осигуровки

Строителството, туризмът и селското стопанство държат челните места по недекларираната заетост

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 2032

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лв. на година заради невнесени данъци и осигуровки вследствие на недекларирана заетост. Това данни цитира изпълнителният директор на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов. Според оценките на работодателите и заетите лица от последното проучване на АИКБ за изчисляване на композитния индекс "Икономика на светло" и подиндекса "Заетост на светло" типичните проявления на недекларирана заетост са работа без трудов договор, работа на договор с фиктивни клаузи, както и прикрити трудови договори. А най-високите нива на използване на подобни практики са открити в секторите "Селско стопанство", "Туризъм" и "Строителство".
"Повече от 20 години основен приоритет за АИКБ е намаляване на сивата икономика и недекларираната заетост. Разработихме различни инструменти и практики, чрез които да намалим нивата им и негативното им въздействие върху стремежа към едно устойчиво икономическо развитие на България. Най-големият проблем за българските предприятия е нелоялната конкуренция и конкурентните предимства, които си осигуряват некоректните работодатели. За работниците основен проблем при участие в недекларирана заетост е нарушаването на социалните и трудовите им права", допълни изпълнителният директор на АИКБ.
По думите му данните от проучванията на Асоциацията показват, че е налице трайна тенденция за изсветляване на икономиката, като за последните 13 години тя е достигнала ниво от стойност 63,35 пункта от 100 до 78,58 пункта от 100 през 2022 г. Иначе казано сивият сектор се оценява средно на около 22 на сто.
Добрин Иванов добави, че делът на сивата икономика в България е все още висок на фона на северните страни от ЕС, но се доближава до средните нива на сива икономика в южните страни на ЕС.
За АИКБ в средносрочен и дългосрочен план са необходими множество реформи, които да изсветлят българската икономика. Спешна нужда от реформа имат съдебната система, пенсионната система, здравеопазването, вътрешна сигурност и отбрана, държавно управление, реформи за повишаване на ефективността и ефикасността на публичните разходи. Необходимо е намаляване на административните тежести за бизнеса и опростяване определянето и заплащането на данъци.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ