16 Ноември 2024събота08:24 ч.

Работната седмица у нас е сред най-дългите в ЕС

Често се наемат работници на 4-часов работен ден, но работят по 8 и повече часа

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 4928

България е една от страните в ЕС с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за Съюза. Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, а Румъния и Полша - с по над 39 часа. В Нидерландия е най-кратка - малко над 32 часа седмично.
Според Величка Микова, национален секретар на КНСБ и специалист по трудово право, вероятно статистиката се дължи на факта, че в България доста хора работят над законоустановеното работно време от 8 часа дневна, защото се налага да компенсират ниските си доходи с допълнителни часове труд.
По думите й моделът на 4-дневната работна седмица вече се тества в Испания, Белгия, Германия. Микова уточни, че това не е само експеримент, а се основава на икономически подкрепени действия от държавата. В тези държави 4-дневната работна седмица е установена по силата на финансиране, минало през Плановете за възстановяване и устойчивост. По думите й пред БНР в България този модел се обсъжда, но все още социалните партньори не са започнали преговори, за да се види дали можем да съкратим работната седмица и часове, но да се запазят всички права на работещите.
У нас продължава практиката за наемане на работници на 4-часов работен ден, но всъщност да работят по 8 и повече часа.
По-рано пред Bloomberg TV Bulgaria макроикономистът коментира, че у нас това би било по-сложно, защото "икономиката на България е с относително по-ниска добавена стойност, има трудови процеси, които не са  с много висока специализация и дигитализация, за да позволяват намаляването на работата като време и като място на извършване. Според експерта по човешки ресурси Георги Първанов към днешна дата законодателството в България позволява преминаването към четиридневна работна седмица, но ако единични компании от отделни браншове го сторят, "това ще доведе най-вероятно до проблеми".
Припомняме, че вече нормативната уредба у нас позволява работещите от разстояние да имат повече от едно място за работа, т.е. един човек да е назначен да работи от София, но може да работи и от Варна, като това не се смята за изменение на трудовото му правоотношение, ако е в рамките на 30 дни в една календарна година. В България за първи път се регулира и правото на изключване, т.е. работник или служител може да не отговаря на инициирана от работодателя комуникация във времето, което му е отредено за междудневна и междуседмична почивка.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ