17 Октомври 2024четвъртък16:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Владимир Димитров-Майстора честват в Кюстендил

Научна конференция, премиери и изложби са посветени на 130-годишнината от рождението на големия художник

/ брой: 25

автор:Николая Иванова

visibility 1449

130 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора ще честват в Кюстендил. От 1 до 3 февруари Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" ще бъде домакин на научна конференция на тема "Владимир Димитров-Майстора - най-българският художник" с участието на научни работници от Института по изкуствознание при БАН, СБХ и галерии от София и страната. Премиера на книгата "Почит към Майстора" от Михаил Калдъръмов е предвидена на 2 февруари от 17.30 ч. Прожекции на документални филми за живота и творчеството на Майстора ще има на 3 февруари.
Владимир Димитров-Майстора твори през първата половина на XX век. Изявява се в портретния и пейзажния жанр и в битовата композиция. Неговите портрети и композиции притежават изразителни цветове, идеалистичен рисунък и силно символно излъчване. Владимир Димитров е роден на 1 февруари 1882 г. в село Фролош. Учи в Художественото индустриално училище (днес Национална художествена академия) при Петко Клисуров, Жеко Спиридонов, Антон Митов, Иван Мърквичка и др. В своя начален период рисува главно портрети на Николай Лилиев, Мърквичка и пейзажи - "На селската чешма", "Пладнуващо стадо" и др. През 1923 г. работи в Италия, а от 1924-1951 г. живее постоянно в кюстендилското село Шишковци, като открива и участва в изложби както в София, така и в кюстендилските села Шишковци, Дивля, Раждавица. През този период тематиката на творбите му е свързана предимно с хората и природата в Кюстендилския край - "Моми" (1925-1935), "Моми-сестри от с. Дивля, Радомирско" (1928-1930), "Цветница", "Фамилия", "Девойка от Кюстендилско", "Жетварки", "Мома с ябълки", "Жетварка от село Шишковци", "Копачки", "Селско момиче сред макове" и много други.
Като град с вековни културни традиции Кюстендил е дал на България и света много таланти - музиканти, литератори, театрали. Изключително силна, богата и творчески разностранна е групата на кюстендилските художници, чийто най-ярък представител е Владимир Димитров-Майстора. В началото на 30-те г. на миналия век се основава Дружество на кюстендилските художници. В него се обединяват известните творци - проф. Кирил Цонев, проф. Асен Василиев, Мориц Бенционов, Борис Елисеев, Николай Дюлгеров, Стоян Венев, проф. Драган Лозенски, проф. Евтим Томов, Петър Рамаданов, Любен Бояджиев, а по-късно Богомир Лазов, Никола Мирчев, проф. Крум Кюлявков, Асен Янчев и много други талантливи художници. В Кюстендил са работили и работят над 170 художници, от които повече от 100 с висше художествено образование. Това е дало основание Кюстендил да бъде наречен град на художниците, а специфичността в творчеството им да оформи Кюстендилската изобразителна школа, която и днес е една от най-големите в страната.
Съпътстващи изяви през 2012-а, посветени на 130-годишнината от рождението на художника, са традиционната изложба "Кюстендилска пролет", традиционната изложба за млади автори "Пролет върху листа", литературен конкурс за ученици от Кюстендилска област на тема "Непреходното творчество на Владимир Димитров-Майстора" (съвместно с Инспектората по образование-Кюстендил), национална изложба "130 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора", връчване на наградата за живопис на името на големия художник и международен пленер "Следовници на Майстора".
 

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ