11 Ноември 2024понеделник18:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Местни избори 2023

Иван Френкев:

Смолян има нужда от работни места с добавена стойност

На 29 октомври българите трябва да гласуват, защото се решава бъдещето им, заяви кандидатът за кмет от "БСП за България"

/ брой: 192

автор:Елена Пенчукова

visibility 1009

Иван Френкев е роден в Смолян през 1984 г. Завършил е бaкaлaвъp пo финaнcoви и бизнec икoнoмики в Лoндoн, Великобритания, и мaгиcтратура пo бизнec aдминиcтpaция в Унивepcитeтa в Иcтaнбyл, Typция. Предприемач е в сферата на леката промишленост. За кратко беше председател на Комисията за защита на потребителите. От 2019 г. е общински съветник в местния парламент от квотата на БСП.

"Общината да работи с отговорност към хората - това е първото, което трябва да се направи"

- Г-н Френкев, какви са проблемите на Смолян и областта?
- Смолян е доста интересен град с богато минало, но за съжаление, настоящето е за оплакване. След 12 години управление на ГЕРБ Смолян е в застой, превръща се в град със затихващи функции и проблемите продължават да се трупат. На първо място бих поставил инфраструктурата и финансите. Те са свързани. Бюджетът на общината има структурен дефицит, който не позволява големи инвестиции в инфраструктура и съответно градът е недоразвит. Нататък можем да говорим за демографската криза, която е изключително тежка. Община Смолян е сред водещите в страната по обезлюдяване. За съжаление, трендът се запазва, а това е едно от предизвикателствата на следващото управление.
- Какви решения по-конкретно предлагате?
- На първо време - да се обърне повече внимание на инфраструктурата и на подобряване на бизнес климата в общината. Новият План за възстановяване и устойчивост дава възможности на общини като нашата да кандидатстват за средства, с които да развият индустрията и определени инфраструктурни проекти, които да подобрят като цяло развитието на общината и да се подобри свързаността с малките населени места, да се даде възможност за развитие на логистични паркове и хай тек паркове впоследствие.
Ние сме доста близо до Гърция и това ни улеснява в трансграничното сътрудничество. Всички жители на областта се надяваме, че КПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен съвсем скоро, което ще позволи на товарни превози да преминават, а това ще даде възможност на Смолян да се развива - не само като крайна дестинация, а като логистичен хъб в Родопите. Оттам могат да се привлекат и допълнителни инвестиции, така че местният бизнес да се развива и евентуално да се създадат нови производства - в преработващия сектор, например, което би позволило да плащат и по-високи заплати и да се вдигне стандарта на живот в града.
- А как ще коментирате кандидатурата на Стефан Сабрутев, която обърква избирателите тук, тъй като той се представя като ляв кандидат?
- Разочароващо е. През 2019 г. и 2015 г. Стефан беше кандидатура на БСП - като независим кандидат, но издигнат от БСП. Аз също съм работил в екипа му и през 2019 г. съм му помогнал да разработи стратегията, с която всъщност сега излиза... Разочароващо е, нека така да го кажем. Смолянските социалисти обаче направиха своя избор. Ние минахме през целия цикъл от номинации - от партийните организации през конференцията и съответно НС се съобрази с искането на общинската конференция да издигнат мен като кандидат за кмет. Нямаме някакви драми, но Стефан избра да излезе като кандидат от друга партия и не е особено коректно да се опитва да мине като левия кандидат, при положение, че е направил друг избор с друга партия...
- Г-н Френкев, а как виждате развитието на Смолян и областта?
- Смолян има страхотен потенциал за развитие в следващите години и ще ви кажа защо. Намираме се в изключително важен момент от развитието не само на държавата, но и на общината, защото както казах, има възможности от Плана за възстановяване да се кандидатства и да се навакса с инфрактурктурни проекти, които в друга ситуация едва ли биха могли да бъдат финансирани.
По плана има заложени около 6 млрд. лева за общините плюс други средства от държавата. Това е предвидено, надявам се, да бъде и изпълнено, което ще даде възможност на една местна власт, която знае какво иска и как да го постигне, която не чака да й бъде дадено, а контактува активно с изпълнителната и законодателната власт, за да може съответния район да навакса. Смолян, за съжаление, е встрани от голямата политика и проекти и това си личи. Виждате, че единствената връзка, за да дойдете при нас, беше един доста сложен път за несвикналите да шофират. Въпреки че това не влиза в пълномощията на общината, ние трябва да водим активна политика с изпълнителната власт, този път да бъде разширен. Трябва да мислим и да развиваме града с визия за бъдещето - 15-20 години напред, защото в противен случай пак ще останем назад и няма да знаем какво да правим.
- А какви стратегии смятате да прилагате, за да върнете младите хора в града?
- Младите напускат Смолян първо, защото не намират бъдеще тук. Иначе имаме доста интелигентни и образовани млади хора. Смолян всяка година е в топ 5 на разултатите от матурите в различните възрастови групи, което показва, че образованието тук е на доста високо ниво. За съжаление, тези деца отиват в големите градове или в чужбина, изкарват висше образование, но не намират впоследствие реализация в Смолян. Една от мерките, които смятаме да приложим, е възможност на тези студенти да бъдат на стажове в общината - в предприятията тук, да получат опит, който да им позволи на по-късен етап да се завърнат.
Трябва да се работи и за подпомагане на младите родители. Общината трябва да помага на двойките с репродуктивни проблеми, на тези, които вече имат деца - да помага с помощите, които трябва да бъдат увеличени. Необходимо е да се направи задълбочен анализ на демографския проблем в Смолян, след това да се посочат дългосрочните мерки, които да се следват, защото към момента работим на парче. Проблемът с доходите е основен - младите имат тук домове, роднини, но не получават възнагражденията, които биха могли да получат в по-големите градове или в чужбина.
И тук бих подчертал - отваряне на работни места, но не такива с минимални заплати, а с добавена стойност - за хора, които могат реално да вдигнат икономиката на общината.
- Какви според вас трябва да бъдат отношенията местна власт - бизнес?
- Местната власт по закон има ограничено влияние върху икономиката на общината, но задачата й е да създаде условия за бизнеса да се развива и съответно да пълни хазната на общината. Изключително важен е диалогът. Общината трябва да бъде и посредник между местния бизнес и държавата. Често пъти забравяме, че всъщност хората, които са се ангажирали с бизнес в населеното място, са и най-големите инвеститори, защото са най-заинтересовани районът да се развива и техният бизнес да процъфтява. Един от проблемите е, че местните предприемачи или нямат информация, или финанси, за да могат да се развиват, затова ролята на общината в това отношение е ключова. Структурата тук е такава, че имаме добре развит туризъм, но по време на пандемията видяхме, че най-засегнати бяха ресторантите и хотелите, съответно това се отрази в спад на приходите.
Туризмът тук трябва да е целогодишен - освен зимен и летен, трябва да се развива културния туризъм. Говорим за събори, фестивали - неща, които имаме като примери в други общини. По този начин да се привличат допълнително хора и интерес към общината. Защото който е дошъл тук, се връща отново. Въпросът е да го прави по-често.
- А как ще се борите с корупцията в общината?
- Това е ключовият въпрос за решаване на по-голямата част от проблемите в България. Има няколко неща, които трябва да се изпълнят. На първо място - да се разгради тотално моделът ГЕРБ. Това срастване на власт с бизнес, което оказва влияние върху свободния избор на хората трябва да бъде прекратено. На второ място - завишаване на контрола, който упражнява общината за изпълнение на различни договори и дейности. Това би позволило ограничаване на корупцията и злоупотребата със средства. Освен това - общината е длъжна да дава информация на своите граждани, трябва да има прозрачност. Това е едно от първите неща, които ще бъдат променени - общината да работи с отговорност към хората.
- В каква кондиция влиза БСП в борбата за Смолян и Родопите?
- БСП участва за победа. Това е единствената алтернатива, която имаме на модела ГЕРБ. Ако при този комфорт, който имаш за 12 години, не си успял да изпълниш своите обещания и приоритети, значи или не можеш или не искаш. И ти няма да го направиш и след още 4 и след 20 години. Излизаме за победа, защото е важно пагубната тенденция да спре. БСП е партията, която винаги е работила в интерес на хората, така че животът им да бъде по-добър.
- Какво е вашето послание към българите?
- Да гласуват, да вземат съдбата си в свои ръце. Важно е също младите да излязат да гласуват, защото това засяга тяхното бъдеще. На 29 октомври - с бюлетина №1.

(със съкращения)

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ