31 Юли 2024сряда11:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Политическо земетресение в Словакия след победата на Роберт Фицо

СЛОВАШКИЯТ ПРЕМИЕР ОБЕЩА: НИТО КУРШУМ ПОВЕЧЕ ЗА УКРАЙНА!

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 747

На изборите на 30 септември популистката партия "Смер" на Роберт Фицо зае първо място с 23,4% от гласовете и пое властта, оглавявайки коалиция от три партии.
Словакия спира да предоставя оръжия за Украйна и е против санкции срещу Русия, обяви новият премиер на Словакия Роберт Фицо. Защо той толкова мрази Украйна?
По време на предизборна кампания Фицо произведе истински фурор с предупреждението, че "няма да изпрати нито куршум повече на Украйна".
Защо Фицо не харесва Украйна? Всичко започна през зимата на 2009 г., когато той пак бе премиер. Спорът между Москва и Киев за природния газ прерасна в тежка криза и Украйна спря руския газ към европейските страни. В Словакия газовата криза дойде в средата на зимата.
Прекъсването на газовите доставки струваше скъпо на словашката икономика - около 100 млн. евро на ден. С искане за възобновяване на газовите доставки отчаяният Фицо се обади на Путин - тогава министър-председател на Русия, както и на украинския премиер Юлия Тимошенко.
На 14 януари 2009 г. водената от Фицо делегация кацна в Киев. Домакините ги накараха да чакат дълго. Пред телевизионните камери, в продължение на 20 минути, Тимошенко упрекваше Фицо, че е взел страната на Москва в газовия спор.
"Това бе крайно неприятна и унизителна ситуация. Фицо бе почервенял от гняв. Това бе истинска катастрофа", заяви пожелал анонимност високопоставен словашки чиновник.
След Киев Фицо отлетя за Москва, посрещнат от Путин на изискана церемония в пищната кремълска зала "Свети Георги".
"От този момент Фицо зае антиукраинска позиция. Той каза, че не е нужно да подкрепяме украинците, защото Украйна няма нужда от нас", споделя Александър Дулеба от Словашката организация за външна политика.
Но това не бе единствената грешна стъпка на Киев. На 16 януари словашкият президент Иван Гашпарович отлетя за Киев за среща с колегата си Виктор Юшченко, който му бе обещал, че украинската "Нафтогаз" може да възобнови газовите потоци към Словакия. Президентът на "Нафтогаз" обаче заяви, че не може да направи това. Така украинците унижиха и премиера, и президента на Словакия.
Преди изборната победа на Фицо Братислава бе сред сериозните поддръжници на Украйна. Тя изпрати на Киев системата за ПВО С-300 и бе първата страна (заедно с Полша), която предаде на Зеленски всичките си самолети МиГ-29.
По време на предизборната кампания Фицо настояваше ЕС да помогне за постигането на мирно споразумение, вместо да изпраща оръжия. И най-важното - той обвини и Украйна за войната.
"Войната в Украйна не започна преди една година, тя бе запалена през 2014-а, когато украински нацисти убиваха руснаци в Донбас и Луганск", каза той.
Фицо винаги е симпатизирал на Москва и СССР. Така че промяната в словашката външна политика не се дължи само на горчивите му спомени от 2009 г. Но все пак това оказа влияние.

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 77

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 85

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 81

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ