На фокус
Ние помним Аушвиц!
"Работата ще ви освободи!" - това е надписът, с който ви посреща най-големият лагер на смъртта на няколко километра от полския град Краков
/ брой: 18
Венелин МИХАЙЛОВ*
Защо се връщаме всяка година към паметта за избитите в Аушвиц? Защо Българският антифашистки съюз и Българската социалистическа партия вече няколко години организират мероприятия пред Паметника на Съветската армия? Защото ние сме солидарни с общоевропейските усилия за съхранение на паметта за зверствата на фашизма и нацизма през 1939-1945 г. Пример за такива зверства е концлагерът Аушвиц (на полски Освиенцим).
Винаги има и ще има смисъл от подобни мероприятия. Те показват решимостта на българските антифашисти и хора с леви убеждения да отстояват историческата истина за Втората световна война - че войната е предизвикана от най-голямото зло на нашата съвременност - фашизма.
Как се стига до войната?
Втората световна война е логично продължение на Първата световна. Победената държава Германия търси ревизия на Версайския договор от 1919 г. Италия, въпреки че е победител във войната, не е удовлетворена в териториално отношение. Кризата на либералната демокрация, все по-голямата доминация на финансовия капитал над индустриалния и политическото поведение на социалиста Бенито Мусолини водят до появата на ново политическо явление в Европа и света. Това е фашизмът.
Политическото късогледство на италианските либерали и социалисти води до установяване на тоталитарен режим - фашисткия, в Италия. Основа на фашисткото управление е Националната фашистка партия с вожд Мусолини. Същевременно, повлиян от Мусолини, в Германия Адолф Хитлер изгражда Националсоциалистическата германска работническа партия (НСГРП). Това наименование е подвеждащо, тъй като става дума не за социализъм или защита на правата на работниците, а за нацизъм.
Нацизмът е идеологическа разновидност на фашизма, като се набляга от страна на Хитлер на расовата теория. Расовата дискриминация срещу евреи и роми от нацистите в Германия има за крайна цел тяхното унищожение. В своята книга "Моята борба" - основната теоретична разработка на нацизма - Адолф Хитлер обосновава необходимостта от война на Изток, за да получи Германия своето "жизнено пространство". Това именно води до неизбежен сблъсък между Германия и страните-победителки в Първата световна война - Великобритания и Франция. Великобритания и Франция тласкат целенасочено Хитлер към война само със създадения през 1922 г. Съветски съюз.
СССР е първата социалистическа държава в света, създадена в резултат на Великата октомврийска социалистическа революция, организирана от Ленин и Руската социалдемократическа работническа партия (болшевики). Революцията е успешна, тъй като болшевиките побеждават в гражданската война през 1922 г. тези, които желаят реставрация на капитализма в Съветска Русия.
Мусолини и Ленин са имали контакти, преди Мусолини да еволюира от социалист във фашист. Това обаче не означава, че Ленин е повлиян от еволюцията на Мусолини. Точно обратното. Ленин и Мусолини в началото на 20-те години на ХХ век са идеологически несъвместими.
Човеконенавистната нацистка идеология
води до изграждане на концентрационни лагери в Германия още през 1933-та - първата година от управлението на Хитлер, тогава, когато фюрерът все още не е сигурен, че ще управлява трайно. Пасивността на западните демокрации мотивира Хитлер да иска все повече териториални компенсации. Закономерно се стига до аншлуса на Австрия - 1938 г., до Мюнхенското съглашение от 1938 г., където позорно британският министър-председател Чембърлейн и френският му колега Даладие капитулират пред Хитлер и Мусолини. Следва германската агресия през 1939 г. срещу Чехословакия заради судетските немци, останали на чехословашка територия след Първата световна война. Крайната фаза е нацисткото нападение над Полша - 1 септември 1939 г. Преди него, за да поиска гаранции за сигурността си, Съветският съюз подписва с Германия пакта "Молотов-Рибентроп". Този пакт дава възможност на СССР да се подготви за нацисткото вероломно нападение на 22 юни 1941 г.
Аушвиц или Освиенцим е комплекс от нацистки концентрационни лагери, разположен в Южна Полша, в близост до малкия полски град Освиенцим. Лагерът функционира в периода 1940-1945 г. Първи началник става оберщурмбанфюрер от СС Рудолф Хьос.
Комплексът се състоял от три основни лагера. "Аушвиц 1" е основан през май 1940 г. и е служил за административен център. Издигнат е върху основите на кирпичени дву- и триетажни полски и австрийски казарми. "Аушвиц 2", известен още като "Биркенау", е точно това, което обикновено се подразбира, като се говори за Освиенцим. В него в едноетажни дървени бараки са били държани стотици хиляди евреи, поляци, цигани и хомосексуални.
Жертви на този лагер стават повече от милион души. Строителството на тази част на лагера започва през октомври 1941 г. Той имал четири газови камери и четири крематориума. Недалеч от Освиенцим се намирали още около 40 неголеми лагера, известни като "Аушвиц 3". Тази част от лагера започва да функционира през май 1942 г.
В "Аушвиц 2" са били депортирани повече от 1,3 милиона души от цяла Европа, като 1,1 милиона от тях са били убити, от които около 1 милион са били евреи.
Днес останките от лагера са достъпни като държавен музей "Аушвиц-Биркенау", паметник на Холокоста и еврейско гробище. От 1979 г. тази област е част от световното културно и природно наследство за човечеството.
Познавам хора с десни убеждения, посетили Аушвиц и осъзнали колко страшни са престъпленията на нацисткия режим на Хитлер. И точно те смятат, че е достойно да се чества 9 май - Деня на победата над фашизма и нацизма в Европа!
В последно време много хора в България, политически осъзнати, разбират, че фашизмът не бива да се повтаря в съвременни форми, защото може да бъде по-унищожителен от фашизма през Втората световна война!
Антифашистката солидарност
по света расте! И това мотивира активистите на БСП и БАС да продължат борбата срещу неофашизма и неонацизма в нашето скъпо отечество.
В последните 30 години от съществуването си Българският антифашистки съюз като организация, наследила традициите и идеите на Съюза на активните борци против фашизма и капитализма, и БСП като организация-приемник на Българската комунистическа партия продължават борбата срещу неофашизма и неонацизма.
Това се потвърждава не само от решенията на 50-ия конгрес на БСП и VII конгрес на БАС, но и от конкретните действия на ръководствата на БАС и БСП, на хилядите социалисти и антифашисти. Независимо от трудностите, предизвикани от пандемията и свързаните с нея ограничения, социалистическата партия и антифашисткият съюз продължават в новите условия да работят всеотдайно за демократична, антифашистка, справедлива и солидарна България.
Пандемията доказа повече от всякога, че човещината, солидарността и емпатията са крайно необходими за всеки български гражданин. Политическите действия на БСП и БАС са потвърждение за това. Политическият разум, макар и трудно, надделява. Защото изходът от цялостната политическа и обществена криза, предизвикана от пандемията и геополитическия сблъсък между световните сили, е възможен само чрез политически консенсус между демократичните партии в България за преход към социално справедливо общество. Такова общество е постижимо в епохата на Четвъртата индустриална революция.
Отбелязването на 77-годишнината от освобождението на концлагеристите от Освиенцим е повод за размисъл. То е поука не само за това да не забравяме миналото. Не бива да допускаме възраждане на фашизма и нацизма в Европа, а и в целия свят.
В последните две години стана ясно, че неофашизмът и неонацизмът не само не са изчезнали като геополитически явления, но стават все по-опасни. Ето защо призоваваме:
Хора, бдете!
Не позволявайте екстремисти да оскверняват паметниците на антифашистката съпротива и тези на Съветската армия - освободителка на Европа от кафявата чума.
Музеят в Аушвиц винаги ще ни напомня, че не бива да забравяме саможертвата на нашите достойни синове и дъщери - герои на борбата срещу фашизма и нацизма през Втората световна война! България и днес има нужда от своите достойни синове и дъщери, отстояващи историческата истина за фашистките и нацистки зверства! Да помним и да се борим срещу капитализма, от който фашизмът и нацизмът произлизат! Без победа над капитализма не може да има победа над фашизма и нацизма!
* Авторът е роден през 1989 г. в София. Специализирал е история на Източна Европа и Русия, магистър по нова и съвременна българска история от СУ. Член е на РС на БСП в "Сердика". Секретар на УС на БАС по образованието и науката
Българският антифашистки съюз организира възпоменание за жертвите на Холокоста и 77 години от събитията в Аушвиц на 27 януари, четвъртък, от 11 часа на Паметника на Съветската армия в София. НИЕ ПОМНИМ!