09 Октомври 2024сряда11:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка: 24 часа

Проф. Коста Костов: В България има не по-малко от 150 хиляди болни с т.нар. "дълъг ковид"

автор:Дума

visibility 4182

В България по моя преценка, без да съм статистически абсолютно достоверен, базирайки се на световните данни, има не по-малко от 150 хиляди болни с т.нар. "дълъг ковид". Това каза на научен симпозиум в Свети Влас проф. Коста Костов, който бе модератор на научен симпозиум "Въздух, море и климат - здравни стратегии", който събра специалисти от цялата страна.

"Дълъг ковид" има специфична дефиниция, която се изместваше във времето. Имаше едно ограничение от три месеца, осем седмици, сега всички симптоми, които се появяват или продължават да съществуват след преболедуване от COVID-19, се считат за "дълъг ковид". Много са симптомите на болестта - гръдна болка, главоболие, влушен слух, обоняние, мускулни болки, дерматологични проблеми, допълни проф. Костов, цитиран от БТА.

Основните теми, които обсъждаха медицинските специалисти, са възможностите за санаториално лечение на хронични белодробни болести чрез методите на физикалната и рехабилитационна медицина - морелечение, калолечение, здравен туризъм, плуване и проблеми в дихателна система,  

Моето послание е специалистите да насочват болните към рехабилитация, заяви професорът. Той посочи, че не по-малко от 300 000 са болните у нас с бронхиална астма, почти толкова са и болните с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Eдно от най важните неща, които трябва да спазват пациентите са с астма, е да спортуват, да не пушат, да имат правилно хранене, спазване на диетичен режим, каза проф. Костов. 

Без развита енергетика няма национален суверенитет

автор:Дума

visibility 33

/ брой: 192

Изграждането на АЕЦ "Белене" трябва да продължи

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 192

За мен Родопите са кауза

автор:Дума

visibility 37

/ брой: 192

Предлагаме решения за развитието на Ямбол

автор:Дума

visibility 39

/ брой: 192

Урсула фон дер Лайен на съд за измама с ваксини

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 192

Протестиращи в Тирана искат служебен кабинет

автор:Дума

visibility 35

/ брой: 192

Влизаме в сухопътен Шенген?

автор:Дума

visibility 35

/ брой: 192

Палестина преговаря за двамата ни заложници

автор:Юри Михалков

visibility 37

/ брой: 192

Реалност или химера

автор:Евгени Гаврилов

visibility 30

/ брой: 192

Бедните плащат повече за въглеродни емисии

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 192

Най-голямата ми радост е да помагам на хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 39

/ брой: 192

БЪЛГАРИЯ или Пеевски?

visibility 36

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ