12 Ноември 2024вторник04:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Горанов отмъква имотите на НИМХ от БАН

Скандалната практика властта да си прави каквото си иска чрез преходни разпоредби в законите продължава с бюджета за 2019 г.

/ брой: 206

автор:Велиана Христова

visibility 3275

С разпоредба в преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за бюджет 2019 финансовият министър Владислав Горанов отнема от БАН и прехвърля към МОН цялото имущество, архивите, членството в национални и международни организации, както и докторантите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), който преминава към министерството. С това се продължава практиката на МС с преходните разпоредби на един закон да решава проблеми от друг. Според Закона за БАН, отчуждаването на имоти от академията става с решение на НС. А в края на септември министър Красимир Вълчев, НИМХ и Общото събрание (ОС) на БАН постигнаха договореност да се създаде преговорен екип от БАН и МОН, който след пълна инвентаризация на имуществото, архивите и пр. на НИМХ да намери законосъобразно решение на проблема за НИМХ. Той възникна, след като ОС установи, че директорът на института проф. Христомир Брънзов в грубо нарушение на Устава на БАН и законите има паралелна частна дейност, а самият Брънзов инсценира бедствено финансово състояние на НИМХ, за което обвини БАН, и работещи там поискаха институтът да напусне академията. Част от учените обаче пожелаха да останат в БАН и общата работна група трябваше да реши въпроса за ползването и разделянето на имуществото.        
В последните седмици комисиите на ОС на БАН работеха по темата, а завчера ОС реши, че ще предостави имуществото на НИМХ към МОН за 4 години безвъзмездно ползване. С проектозакона си обаче Горанов отсича, че от 1 януари 2019 г. НИМХ се преобразува и с всичките си активи преминава към МОН. Това де факто е заимствано от искането на Брънзов, който не понесе никаква отговорност като закононарушител. НИМХ ще бъде звено за оперативна, за научна и образователна дейност към МОН и няма да им функции при упражняване на изпълнителната власт, пише в проекта. Работещите там минават на трудови договори с МОН, за тях няма да се отнася намаляването на числеността на държавната администрация. Парите за дейността му са включени в бюджета на МОН за 2019 г.


 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ