12 Ноември 2024вторник04:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Една трета от минималната заплата отива за храна

За година българинът е намалил най-много консумацията на плодове

/ брой: 77

автор:Аида Ованес

visibility 1006

Аида Ованес


У нас 32,2% от минималната заплата на българина отива за купуване основни храни като хляб, ориз, плодове и зеленчуци, мляко, месо. Година по-рано българите с минимална заплата са отделяли от нея 27,6% за храна. Това показват данните от последното изследване на picodi.com. Експертите проучват ръста на минималната заплата в 67 държави, в които размерът й се определя от правителството. Проучването е от януари 2022 г. до януари 2023 г. и цели да покаже дали минималното възнаграждение е достатъчно за купуване на основни храни. Според него най-малко за храна плащат в Обединеното кралство - 6,5% от минималната заплата. Най-много в Нигерия - 160,4%, тоест минималната заплата на нигерийците е недостатъчна дори за купуване на основни храни. В Турция 15,2% отиват за храна, в Гърция - 18,6%, в Румъния - 22,5%, в Сърбия - близо 25%. 

Относителен дял на разхода за храна и безалкохолни напитки в общия разход на домакинствата

През последните 10 години над половината от доходите в българските домакинства са от заплати, сочат данни на НСИ. Следващи по значение са пенсиите, като през 2013 г. те са представлявали 25,5% от дохода на домакинството, но през миналата година вече са над една трета. Разходите на домакинствата за 10 години почти са се удвоили, като първото място заемат храната и безалкохолните напитки - от 1480 лв. са станали 2529 лв. Въпреки това, българинът е свил харчовете си в това перо. 

През миналата година потреблението на повечето основни хранителни продукти средно на човек от домакинство намалява в сравнение с 2021 г., отчитат от статистиката. За година българинът най-много е намалил консумацията на плодове (с 2,8 кг), на хляб и тестени изделия (с 2,6 кг), на зеленчуци (0,8 кг). Намалява и покупателната способност домакинствата, като това проличава най-вече захарта, яйцата, сиренето, кашкавала и хляба. През миналата година един човек е можел да си купи средно 27 118 яйца, докато година по-рано със същите пари е можел да си позволи 31 904 броя. 

Продължава тенденцията за значително поскъпване на живота и нарастване на разходите за издръжка на живот. В същото време делът на наетите лица на трудово и служебно правоотношение, които получават заплата, по-ниска от тази за издръжката на един работещ, който живее сам. Към ноември 2022 г. под необходимата заплата за издръжка за един работещ получават 1,7 млн. от трудещите се хора, посочи Виолета Иванова от КНСБ. От синдиката подчертават, че необходимият доход за издръжка нараства с по-бързи темпове в сравнение с минимална заплата.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ