31 Юли 2024сряда13:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Франция - "персона нон грата" в Северна Африка

След Мали и Нигер и други обръщат гръб на Париж - в Мароко вече няма френски посланик, в Алжир е забранено преподаването на френски език

/ брой: 210

visibility 916

Беноа Делма
Le Point

Ако някога в една мрачна неделя на Еманюел Макрон му хрумне да направи официално посещение в някоя от страните от Магреб, може би ще му бъде отказано. Франция не е в най-добри отношения с авторитарните режими на Юга.
Мохамед Шести прекарва много време в парижкото си имение в подножието на Айфеловата кула, но това не означава, че пие чай с френския президент. Дипломатическите отношения на Франция с Кралство Мароко са на най-ниското си ниво, Рабат отзова посланика си от Париж. Когато шест провинции на Мароко бяха разтърсени от земетресение, Париж, както и много други страни, предложи помощта си, спасители и логистика. Кралството учтиво отказа, предпочитайки Саудитска Арабия, ОАЕ, Испания и Великобритания. Такава е "дипломацията на помощта" - дори в трагични моменти подкрепа не се приема от всички.
В Алжир току-що беше нанесен нов удар по развалените френско-алжирски отношения. Неотдавнашното решение на алжирското ръководство има за цел не само да забрани използването на френски език в училищата, но и да забрани програмите с преподаване на френски език в частните учебни заведения, особено с цел получаване на френската образователна степен "бакалореат" - право на постъпване във висшите учебни заведения във Франция.
Що се отнася до политическата атмосфера, официалното посещение на президента Теббун в Париж многократно бе отлагано поради прекомерните протоколни изисквания на Алжир.
Изводът е един: за първи път в историята си Франция е в лоши отношения с двете страни "тежка категория" от Магреб. Военно-политическите отношения с Алжир са до голяма степен развалени, но предизвиква безпокойство фактът, че противоречията с Мароко могат да преминат от конюнктурни към структурни.
Ако френският президент поиска да отиде в Тунис, той ще трябва да забрави за държавния преврат, организиран от президента Саид през 2021 г., който подкопа демократичните основи на "Арабската пролет" от 2011 г. Франция си затвори очите за това и продължава да споменава Тунис, когато трябва да се решават проблемите с нелегалната емиграция. Обаче в президентския дворец в Картаген продължават да споменават думата "суверенитет", съобщавайки средно веднъж в седмицата за осуетен заговор. Опитите на Тунис да премине на страната на Москва и страните от БРИКС не убягнаха на никого.
Що се отнася до Либия, това не е страната, която трябва да се посещава. Това е площадка за дипломати, военни и бунтовници.
Престижът на Франция, който беше в зенита на своето влияние през 2011 г., когато скандираха името й и развяваха флага й, беше напълно загубен за малко повече от десет години.
А имаме съдебен процес по делото за либийските пари, за които се твърди, че са свързани с Никола Саркози. Той определено няма да подобри ситуацията. Накратко казано, задънена улица.
Как можа Макрон толкова да сгреши в преценката си? Когато младият президент се втурна на световната политическа сцена, всичко му се струваше възможно. Той беше на 39 години, за колонизацията се знаеше само от учебниците по история.
Междувременно всички негови предшественици имаха пряко отношение към Магреб и към деколонизацията - Митеран беше канцлер (пазител на печатите) в правителството на Ги Моле, което осъждаше алжирски активисти на смърт; Ширак се включи като доброволец във войната в Алжир и, според осведомени лица, е загубил девствеността си в алжирски публичен дом. Макрон искаше Франция да върви в челните редици и да сложи край на споровете на 20-и век. Той разказа това на 80-годишния лидер на Алжир, на когото и да диша му беше трудно.
2017 г. бе наскоро, но ни се струва, че е минала цяла вечност. Русия още не беше мислила да започне специалната операция в Украйна, която предизвика глобалния голям взрив. Инфлацията изяжда покупателната способност на семействата, Русия използва като оръжие пшеницата, на която е водещ износител. Цари голям безпорядък. А Франция се оказва в... изолация от собствените си бивши колонии.
В южната част на Магреб Сахел премина в ръцете на пучистите, приласкани от Владимир Путин (лидерите на Мали и Буркина Фасо бяха приети в Санкт Петербург), принуждавайки Париж да се оттегли и предоставяйки възможност на джихадистите спокойно да процъфтяват. На север от Сахел неопитните бунтовници, дистационно управлявани от Русия, не можаха да получат Магреб. Но ситуацията далеч не е спокойна.  
Ислямският свят обаче отхвърля не само Франция. Наскоро посещението на делегация на Европейската комисия беше отложено по инициатива на Тунис. Комисията трябваше да проведе преговори по повод миграцията и оказването на помощ. След тази отмяна външният министър Набил Амар публикува своя снимка, направена в Москва до руския му колега Сергей Лавров. В придружаващия текст той прославя бъдещото всеобхватно сътрудничество. И това след отказа да приеме делегация на ЕК на територията на Тунис. При тези темпове може спокойно да се замени "Франция" с "Европейски съюз" в списъка на неформалните "персони нон грата" за Северна Африка.

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 255

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 237

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 223

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ