11 Ноември 2024понеделник21:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

На фокус

Енергийна сигурност

Недалновидните европейски и наши политици вдигат цените и дават лоши съвети

/ брой: 166

автор:Борис Цветков

visibility 2076

Борис ЦВЕТКОВ


Управляващите чиновници в Европейския съюз съвсем се оплескаха! Енергийната им стратегия се оказа пълен боклук, който може да съсипе икономиката на Европа. Хвърлиха огромни средства и сили, за да направят икономиката "зелена", но така, както го направиха, може да се окаже, че няма да имаме икономика. 

Оказа се, че слънчевата и вятърната енергия поне засега не са евтина и надеждна алтернатива. Видя се, че отказът от ядрената енергия е грешен или поне преждевременен. Сега европейските и местните чиновници дават съвети на бизнеса и гражданите как да пестят енергия, вода, гориво, за да оцелеят, вместо да си подадат оставките за грешната политика. Политиците в ЕС рушат всички принципи, заради които е създаден съюзът, и започват да делят хората на добри и лоши, стоките - на добри и лоши, човешките права стават спорни и единствено безспорна остава подготовката за война.

В България сме още по-зле! От 30 години няма изградена голяма базова енергийна мощност и се експлоатират само тези, наследени отпреди 1989 г. Нямаме изградени нови язовири (с едно изключение), магистрални водопроводи или електропроводи. Хората, които сега твърдят, че не ни е нужен руски газ, провалиха АЕЦ "Белене", защото твърдяха, че тя е ненужна и ще работи на загуба. В действителност централата щеше вече да печели милиони за България и очевидно много бързо да се изплати. 

Същите тези бесни десни, в т.ч. и ГЕРБ, твърдяха, че не ни е нужен "Южен поток", който руснаците искаха да строят с техни средства. После ГЕРБ все пак построиха "Турски поток", но за наша сметка. Разбира се, и този проект е полезен, но много по-малко полезен и печеливш за България в сравнение с проваления "Южен поток".

Поради недалновидността на европейските и наши политици ЕС отстъпва от списъка на водещите икономики в света. Сега се търси възможност за пускане на спрени АЕЦ, но за тях не е поръчано гориво, защото се е предвиждало да се закриват. А българските спрени реактори вече са и разрушени.

Засушаването пречи не само на енергията от ВЕЦ, но дори се оказва, че, ако се наложи, няма да може да се използват тецовете. Много от тях са строени до големи реки, по които да се доставят нужните въглища, но в момента корабите не могат да плават, или ако плават, то трябва да е с много малко товар.

Винаги е добре да има алтернативни доставки, в т.ч. и на газ. Трескавите преговори на европейски страни сега се спъват от политиката на ЕС за ограничаване на въглеродните горива! Доставчиците, дори и да се намерят, не искат да се ангажират с Европа, а да загубят други пазари и затова искат дългосрочни договори, каквито отказахме на "Газпром". За далечните доставчици са необходими съоръжения за работа с втечнен газ, каквито няма достатъчно, а и да ги има, втечненият газ винаги ще е с по-висока цена от този, доставян по тръби. Щеше да е смешно, ако не беше тъжно, че всяко политическо изказване за отказ от руски газ, нефт и пр. автоматично вдига цената на тази суровина на световния пазар. Всеки фен на пазарната икономика би трябвало да е наясно с това.

И предишното правителство на България, и настоящото, с изказванията си, че няма да ползват руски газ, или ще го ползват само в краен случай, автоматично вдигат пазарната цена. Алтернативните доставчици ще я вдигнат, защото ще разберат, че "Газпром" не им е реален конкурент. Ако все пак се наложи да разчитаме на "Газпром", то и те ще вдигнат цените, защото ще са наясно, че са ни последен шанс. Ние вече предварително сме ги уведомили за това. Само неграмотен търговец би водил подобни преговори, като предварително е издал какви са му приоритетите и ограниченията. 

Ето защо на българския народ е необходимо: възстановяване на доставките на газ от "Газпром" и свързаното с това задържане и намаляване на разходите на хората и на фирмите; незабавно започване и завършване на строителството на нова ядрена мощност; връщане на държавата и общините при добива и експлоатацията на природни ресурси, в това число и прекратяване на концесията на водата за Столичната община, за да може българите да се ползват от благата на родината ни, а не да продължават да изтичат средства зад граница.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ