Пълнят дупки в бюджета с приватизацията на ВМЗ
Кабинетът продава 100% от предприятието, не е ясна съдбата на близо 3600 работници
/ брой: 68
Правителството ще пълни дупки в бюджета с пари от продажбата на Вазовските машиностроителни заводи. Това стана ясно, след като парламентът прие вчера Стратегия за приватизацията на ВМЗ-Сопот, предложена от Министерския съвет.
Повече от час мнозинството и опозицията спореха дали държавата е лош стопанин и кой ще гарантира, че ВМЗ ще продължат да работят и няма да бъдат уволнени служители. В стратегията няма и дума за евентуални ангажименти на държавата към бъдещето на най-големия военнопромишлен комплекс в България. ВМЗ са от ключово значение за икономиката в района на Сопот, осигуряват работа на близо 3600 души.
Въпреки това кабинетът предложи 100 процента от акциите на предприятието да бъдат продадени на частен инвеститор с условието той да покрие задълженията на заводите към държавата, към работниците и към частни фирми. Евентуалният купувач се задължава 5 г. да поддържа дейността на заводите. Това означава, че след това ВМЗ може да спре производство или да се насочи в съвсем друг отрасъл.
Левицата настоя държавата да запази поне 34% участие във ВМЗ, за да бъде гарантирана отговорността й към ВПК. Още повече, че самата държава е поръчител на предприятието, защото трябва да поддържа оръжейните си нужди. С настояването на председателя на социалната комисия Драгомир Стойнев в стратегията бе записано изрично, че новите собственици ще запазят същата численост на работния състав в първите 3 години. В същото време обаче те няма да попълват празните бройки на пенсионираните или напуснали по свое желание. 12 000 души бяха освободени доброволно от БТК при приватизацията й по времето на НДСВ, припомни Петър Мутафчиев.
Бившият транспортен министър поиска категорични гаранции за запазване на работните места и дейността на заводите, както и че държавата ще продължи да инвестира в оръжейния комплекс. Във всички страни в Европа подобни предприятия са или изцяло държавни, или с голямо участие на държавата, подчерта Мутафчиев. Социалистите предположиха, че заводите умишлено вече са декапитализирани или пък се е появил частен инвеститор, за когото е спретната стратегията за приватизация.
Георги Пирински направи връзка между бъдещето на ВМЗ и приетата наскоро Стратегия за национална сигурност. Давате изцяло предимство на търговския интерес, а не взимате предвид приоритетите на националната сигурност, изтъкна той. 20 години живеете с мисълта, че държавата е лош стопанин и под този предлог бяха източвани мощно най-добрите сектори на икономиката, припомни левият депутат на колегите си от Синята коалиция. Бъдете сигурни, че това, което прави НС, ще е в противоречие и със Стратегията за национална сигурност, и с интереса на самото дружество, предупреди Пирински. Той предложи да няма гласуване, а документът отново да се гледа в комисията по отбраната. Предложението му не бе прието, а депутатите от ГЕРБ и Синята коалиция засипаха колегите си отляво с възхвала на приватизацията.
Истинските намерения на кабинета разкри Корнелия Нинова. В акт на правителството отпреди няколко месеца е записано, че приватизацията на ВМЗ-Сопот всъщност е антикризисна мярка. Продажбата трябва да осигури пари за бюджета, не за нови работни места, предупреди червената депутатка. Кабинетът е записал, че средствата от приватизацията ще покрият дефицити в бюджета, вместо да отидат в Сребърния фонд, както е по закон.
Въпреки всички предупреждения на опозицията в крайна сметка мнозинството прие стратегията. "За" гласуваха 86 депутати, 19 бяха "против", а шестима се въздържаха.