11 Ноември 2024понеделник22:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Кризата в млечния сектор изстреля цените

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 733

Кризата в млечния сектор в България се задълбочава. Дългогодишните проблеми -  недостигът на суровина за производство и вносът на евтино сухо мляко, усложняват ситуацията. Същевременно кризата удари сектора - ток, газ, торове, фуражите за животните и дори опаковките, рязко поскъпнаха. Отделно безумните надценки на търговци и прекупвачи, вдигнаха цените на млечните продукти на дребно до невиждани стойности. На пазара има храни с над 90% надценка, установи проверка на властите.

Ето някои примери: кашкавал от краве мляко по БДС с приблизително тегло 0,400 кг при доставна цена от 8,04 лв. с ДДС се продава на цена от 15,59 лв. Разликата е 94%. За същото количество краве сирене доставната цена е 5,64 лв., а продажната - 10,77 лв. Надценката е 91%.

Почти тройно е увеличението в цената на млякото от фермата до крайния потребител. При изкупна цена на млякото от около 1,20 лева след преработката то поскъпва до 2,40 лева. В търговската мрежа обаче е много трудно да се намери литър мляко на цена под 3 лева. Същевременно животновъди алармиха, че цената на суровото краве мляко вече се движи в диапазона 0,60-0,75 лв./л без ДДС.

Животновъдството или по-точно, това което е оснало от него, е най-засегнатият от кризата сектор, защото освен цялата настояща конюнктура, държавата му обърна гръб. Фермерите се оплакват, че поради това стадата с говеда, биволи, овце и кози намаляват, а пасищата не достигат. Така много производители просто прекратиха дейността си. 

Поне веднъж в годината животновъдите се вдигат на протест, но техните проблеми никога не биват чути. 

Като цяло се наблюдава намаление на броя на стопанствата, отглеждащи селскостопански животни в края на 2021 г. спрямо предходната година. Това показва годишният доклад на земеделското министерство за състоянието и развитието на земеделието през 2021 г., публикуван в края на 2022 г. Най-значителен спад на годишна база се отчита при стопанствата с пилета от вида за угояване и с кокошки носачки - съответно с 50,9% и 66,3%. 

Съществено намаляват и стопанствата със свине, общо с 28,6%, следвани от тези с кози - с 10,7%, и говеда - с 9,9%. Най-слабо е намалението при стопанствата с овце - с 2%. Изключение правят стопанствата с биволи, които остават без промяна. Към края на 2021 г. в страната се отглеждат с 19,1% повече месодайни крави спрямо година по-рано и със 17,2% повече месодайни овце майки.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ