11 Ноември 2024понеделник23:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Заради лития на Сърбия, Шолц дестабилизира Балканите

/ брой: 143

visibility 3789

Аделхайд Вьолфл

Визитата на германския канцлер в Белград на 19 юли 2024 г. показа, че германският канцлер е готов да се хвърли в обятията на поредния автократ, когато става въпрос за суровини. Сделката за литий с Александър Вучич поражда редица опасения.
Първо, сръбската общественост бе умишлено измамена. През януари 2022 г. тогавашният премиер Ана Бърнабич отмени проекта за литиева мина след протести на природозащитници. Това обаче очевидно бе само блъф, за да се продължи задкулисно. Сега същата мина се открива, а г-жа Бърнабич твърди, че за събитията преди две години са виновни чужди тайни служби, които искали да навредят на Сърбия. Твърдението, че чужди агенти планират злодеяния, е добре познат сценарий на режима в Русия.
Сръбските политици и техните медии постоянно провеждат антигермански кампании в тази насока. Но на Берлин не му пука. В края на краищата европейската автомобилна индустрия, която иска да премине към електрически автомобили, спешно се нуждае от алкалния метал литий. Тя също така иска да стане по-малко зависима от Китай, разполагащ със запаси от суровината. Ето защо авторитарният режим в Сърбия е готов да изпълни желанията й. В края на краищата в западната част на страната има големи залежи на литий.
Странното поведение на германската дипломация спрямо Сърбия се набива на очи. Това е политика на умиротворяване, въпреки че Белград не подкрепя санкциите срещу Русия, следва крайно националистическо-ревизионистична линия и дестабилизира региона с амбициите си за „Велика Сърбия“.
Политиката на умиротворяване на сръбския режим е за сметка на по-малки съседни държави. Сърбия масивно лобира срещу приемането на Косово в Съвета на Европа. Отскоро Германия обвърза подкрепата си за присъединяването на Косово към Съвета с нови условия и така също го възпрепятства.  
Твърди се, че преди година и половина, по време на преговорите за Охридското споразумение с Косово, германската страна е обещала на Сърбия, че ще подкрепи проекта за литий. Така „бялото злато“ се използва за политически сделки, Германия изглежда като молител, а Вучич печели точки на всички нива. Въпреки сделката за литий, той все още не е подписал споразумението и декларира, че никога няма да го направи.
При всички случаи дипломацията в сферата на суровините, загърбваща върховенството на закона и стандартите на ЕС, стимулира авторитарното поведение и изпраща погрешен сигнал. Последиците от това ще се усетят на Балканите.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ