08 Юли 2024понеделник06:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Албанците в РС Македония искат двукамарен парламент и двунационална държава

Това води до федерализация и противоречи на унитарния характер на държавата, договорен и гарантиран от международната общност с Охридското споразумение след въоръжения конфликт през 2001 г.

/ брой: 205

visibility 545

Ясминка ПАВЛОВСКА,
Нова Македония

Прогнозите на лидера на Алианса за албанците Арбен Таравари за "логичните последици" за македонското общество и държава, ако конституционните промени не бъдат приети и не започнат ефективни преговори за членство в ЕС, водят до една идея, за която се говори от години - за двукамарен парламент в РС Македония.         
От време на време тази идея се лансира от албански политици и активирането й има за цел преоформяне на унитарна Македония във федерална държавата чрез двукамарен парламент.
Идеята за двукамарен парламент предполага държавната територия да се районира. В предложението на Таравари за двукамарен парламент се споменава възможността за регионализация - с 20 общини, вероятно един парламент с 20 кмета и един парламент с представители, както е в Конгреса и Сената в САЩ.
Експерти напомнят, че регионализацията е стъпка към федерализацията, тоест към по-голяма независимост при вземането на решения от федералните единици, включително правото на самоопределение.   
Това е добре познатата формула след разпада на югославската федерация, която премина през кървав процес на трансформация на националната държава. Изглежда разпадът все още не е приключил. Всъщност Таравари иска да върне македонската конституция от 1974 г., но само в местното самоуправление, където общините са имали по-голяма независимост при вземането на решения.
В този контекст идеята за двукамарен парламент, все по-често издигана от албанците в Македония, е своеобразен коз за стартиране на процес на федерализация. Това е формула, според която територията, където албанското население е мнозинство, ще получи "право на самоопределение до отцепване".
Националните фантазии вероятно са активирани от извоюваната независимост на Косово, въпреки че то остава критична точка в Западните Балкани, които се стремят към Европейския съюз.

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 1431

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 1417

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1678

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 1467

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 3227

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 1676

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 1597

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ