Управляващите отказаха комисия за Калина
Хиляди хора пострадаха заради бившата шефка на фонд "Земеделие", а мнозинството от ГЕРБ нехае, алармираха социалистите
/ брой: 10
За създаване на временна анкетна комисия, която да изясни обстоятелствата около избирането и освобождаването на Калина Илиева от поста изпълнителен директор на ДФ "Земеделие", настояха вчера депутатите от Коалиция за България. Точката влезе под номер 2 в дневния ред на първото пленарно заседание. Тя обаче бе отхвърлена с 81 гласа "против" на мнозинството. "За" се обявиха 24 депутати, а 7 се въздържаха.
Още в началото на разискванията мнозинството замълча. Зам.-председателят на ПГКБ Ангел Найденов обаче обърна внимание, че скандалът с Илиева е показателен за грозната картина на безпринципност и безотговорност в работата на фонда. Безразличието на управляващите рязко контрастира с мнението на хората, смята Найденов. Той изнесе данни от проучване за антисъбитията на 2010 г., в което 70% от запитаните са наредили скандала с Илиева сред първите три места. Първото място е за "групата Верту", второто - за Калина Илиева, а третото - за имотите на Цветан Цветанов и Андрей Иванов, съобщи той. По-важното е, че случаят "Илиева" засяга над 40 на сто от евросредствата, които България предстои да усвоява, продължи Найденов. Той допълни, че потърпевши са хиляди хора, заети в сектора земеделие, и стотици фирми.
Калина Илиева е пример както за провала на кадровата политика на ГЕРБ, така и за характера на взаимоотношенията между ръководни представители в управлението, заяви Найденов. Фрапантен пример е как изпълнителният директор ходи при министъра, окичен с подслушвателни средства, изтъкна той. "Това обаче явно вече не е странно, след като следенето и подсушването са се превърнали в основен инструмент на управлението на ГЕРБ и тази политика е легитимирана от премиера", допълни Найденов.
Кога ще бъде потърсена отговорност за скандала от управителния съвет на фонда, в който участва и земеделският министър, запита Меглена Плугчиева. Тя припомни, че още при провеждането на конкурса управляващите не са чули съвета на опозицията, че на този важен пост не може да бъде назначен младши експерт с година и половина стаж и съмнително образование. Тук идва въпросът кой и под какъв натиск е взел решението, подчерта Плугчиева. Тя запита управляващите дали знаят колко жалби на хора, ощетени от управлението на Калина Илиева, пристигат всеки ден. Ако вие не се интересувате, аз ще ги кача на страницата на парламента, продължи депутатът. "Това са хора, които плачат и са били разигравани от Калина Илиева. Вас обаче явно не ви интересуват тези човешки съдби", заключи Плугчиева.
Мнозинството обаче не се трогна и отново замълча. Гласуването на точката можеше да мине и без тяхно изказване, ако депутатът от КБ Петър Атанасов ги запита как може да си мълчат, след като са обърнали държавата с главата надолу. Тогава да излезе на парламентарната трибуна се осмели гербаджийката Снежана Дукова, която обвини опозицията, че изпитва сатанинско удоволствие да ровичка в стари проблеми.