Брюкселски безсъници
Започнете да се притеснявате
/ брой: 183
Имаше един виц: евреин пуска телеграма до семейството си "Започнете да се притеснявате. Подробности по-късно."
Неотдавнашното изказване на Б.Б., че САЩ и еврозоната можели да вземат пример от българския финансов модел, повече ми звучи като приказката за магарето на Настрадин Ходжа, което тъкмо се научило да не яде, и умряло. Нашата "стабилност" почива върху народната мизерия, ние кризите не забелязваме, защото вечно плуваме в тях.
Б.Б., който е най-забележимият екземпляр на популизма в югоизточната част на континента, нарече популисти БСП, защото, ако били те на власт, щели да вдигнат пенсиите и да съсипят държавата.
Какво да се чудим, след като сериозни издания у нас уж отразяват световната криза, но извеждат като водещ акцент дали Дарина Павлова ще се ожени за Берлускони. Това е нивото.
В Белгия, където живея, хората са убедени, че се задава криза, по-страшна от тази от 2008-2009 г. При предищната криза много белгийци изгоряха, защото част от спестяванията им, вложени в акции, се стопиха. Други загубиха работата си. След това положението малко се подобри, преди да се появят новите страхове. Те се задълбочиха сега, през обикновено спокойния месец август.
Проблемът е, че способността на държавите да наливат милиарди, за да спасяват банките, преди заради експериментите на брокерите, а сега заради допуснатите от правителствата безразсъдни външни дългове, е ограничена. Застрашена е световната икономика, но особено еврозоната, в която вземането на политически решения е много по-трудно, отколкото в САЩ. Рейтинговите агенции са усетили, че еврото е колос с глинени крака и го атакуват по всички фронтове.
Но като цяло Белгия е страна, която има добри шансове да издържи на кризата, главно заради натрупванията при преобладаващата част от населението. Рискове, разбира се, има. Те са свързани със слабограмотната и безработна част от имигрантското население, което според мнозина може да организира в Брюксел същите погроми като във Великобритания.
Макар че страната ни не е в еврозоната, икономиката ни е силно зависима от нея. А в България преобладаващата част от населението не може да оцелее от натрупвания, те отдавна са се стопили. Кризата е глобална, от нея няма да се скрием. Страната ни даже е по-чувствителна от много други държави, защото икономиката ни е силно зависима от преките външни инвестиции, които, уви, могат съвсем да секнат.
Основните прогнози за световната икономика са за рецесия, съпроводена с банкови фалити, банкрути на предприятия, спад на производството и масова безработица.
На този фон еврофондовете, на които страната ни разчита повече, отколкото повечето европейски страни, ще трябва неизбежно да бъдат насочени към социалната сфера.
Б.Б. съобщи като радостна новина, че Европейската комисия е разрешила с пари от еврофондовете да се наемат специалисти от Световната банка и от Европейската инвестиционна банка, което рязко щяло да вдигне административния капацитет и съответно степента на усвояването им. Всъщност това е капитулация на правителството, защото страната ни очевидно не е съумяла самостоятелно да предложи добри проекти и да убеди Брюксел, че те не са схеми за крадене на пари. Затова ще плащаме по десетина хиляди евро месечна заплата на чужди експерти, за да може все пак част от предвидените за България пари да влязат в страната.
Въпреки това подкрепям този вариант, защото от досегашните експерименти нищо не излезе, и нямам предвид само това правителство. Ако чужденци поемат еврофондовете, това е шанс средствата наистина да бъдат насочени там, където са най-необходими, тоест в социалната сфера.
Проблемите на мултикултурализма, които сега са особено видими на Запад, ще се задълбочават и у нас. Миналата година Франция даде да се разбере, че няма да толерира да експортираме нашия мултикултурен фактор. Очаквам ЕС да насочи значителен ресурс именно за това.
Световният капитализъм съвсем полудя след края на студената война. България сякаш няма късмет, защото след двадесет години ужасно тежък преход, преди да сме усетили ползите от еврочленството, се завихвря перфектната финансова буря. Все пак тя не дойде от Източна Европа. Като цяло новите членки в основни линии бяха фактор за растеж в Евросъюза, а не тежест.
Все пак не изключвам даже да излезем по-бързо от други от кризата. Особено ако САЩ пожелаят да вземат за стратегически консултанти Б.Б. и финансовия министър. Много по-добре ще се оправим без тях.