Пирати и комунисти
/ брой: 75
Става интересно. На местните избори в Саарланд, Германия, пиратите взеха 7.4%. Преди това бяха взели 9.8% в Берлин. Да припомня, че първата пиратска партия се бореше за свобода в интернет и беше от Швеция. За нея чухме първо точно преди предишните европейски избори през 2009 г., когато тя успя да излъчи евродепутат. Но мобилизацията срещу АСТА беше мощен катализатор за пиратските партии. И макар че Саарланд е най-малкият германски ленд само с един милион население, на него може да се погледне и като на политическа лаборатория за това, което се задава в европейски мащаб. А темата за АСТА не е приключена. Тепърва ще чуваме за пиратите и в национални, и в европейски избори.
Другото нещо, което прави впечатление, е реабилитацията на комунистите, за които вече в Брюксел спокойно се говори като за коалиционни партньори, в голямата задача да се свали ЕНП от задушаващата им власт.
Буквално завчера Даниел Кон-Бендит, легендарната фигура от студентската революция във Франция през 1968 г., който е единият от двамата лидери на групата на Зелените в Европейския парламент, ги покани в обща коалиция срещу ЕНП. Той предложи през 2013 г. да бъдат проведени общоевропейски предварителни избори, една година преди изборите за европейски парламент, за определяне на общ кандидат за председател на Европейската комисия. Според Кон-Бендит социалисти, либерали, зелени и комунисти трябва да създадат общ съюз, наречен "Пакт за социална и екологическа демократизация на Европа". Всяка от тези европейски политически партии трябва първо да излъчи свой кандидат за наследник на Барозу и след това да се определи най-добрият като общ кандидат на пакта.
И ако социалисти, либерали, зелени и комунисти спечелят европейските избори, което е почти сигурно, този пост ще бъде иззет от ЕНП. Защото дори ако лидерите на ЕС предпочетат друг кандидат, единственият, който би могъл да събере мнозинство, за да мине вотът в Европарламента, ще бъде този на пакта.
В момента в Европейския парламент има 754 евродепутати. ЕНП има 271, а ако въпросния пакт съществуваше, той щеше да има 367 евродепутати - почти половината от общия брой. Целта е при следващите избори пактът да има абсолютно мнозинство. Но за да стане всичко това действителност, трябва единение и много огранизационна работа.
Сега социалистите имат 190 евродепутати, либералите 85, зелените 58 и комунистите 34. Официално групата на комунистите се нарича "Европейска обединена левица - Северна зелена левица", но всъщност никой не ги нарича с това дълго название. За комунистите се говори много напоследък заради невероятния подем във Франция на техния кандидат за президентските избори Жан-Люк Меланшон. Не става дума за Френската комунистическа партия, която е в упадък, защото не се ползваше с добро има заради връзките си с бившия СССР. Меланшон, който е бивш социалист, през 2008 г. създаде "Лявата партия", идеологически много близка с "Ди Линке" на Оскар Лафонтен в Германия. Но идеологията на партията му наистина е най-близка с тази на комунистите. Наблюдавам предизборните му изяви и както много други, съм удивен от ораторския му талант и поразяващите му реплики в телевизионните дебати.
Меланшон се смята за идеологически наследник на Жан Жорес и проповядва гражданската революция, която да доведе до нова конституция и да промени баланса на властите във Франция, където президентът съсредоточава огромна власт. Другата цел е овластяване на работещите в предприятията, до степен до която те да определят заплащането на висшите ръководители. Митингът на Меланшон в Париж на площада на Бастилията миналата неделя събра 120 000 души и буквално стресна френската политическа класа. Сондажите дават на Меланшон трето място и 14% от гласовете, като изненадващо той изпревари кандидатката на крайната десница Марин льо Пен. Засега кандидатът на социалистите Франсоа Оланд води с 29.5% пред Саркози, който има 28%.
През седемдесетте години зелените направиха огромен пробив с идеи, не особено различни от тази на левицата. Ди Линке направиха същото през 2005 г. Сега идат пиратите, идат комунистите. Дали ще крадат идеи и електорат от социалистите, или ще се изграждат коалиции? Лидерът на ПЕС би трябвало да знае най-добре.