11 Ноември 2024понеделник21:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Кисело грозде за Дянков

/ брой: 171

автор:Георги Готев

visibility 2122

Имаше един виц - ако дължиш на банката десет хиляда лева, ти имаш проблем. Но ако дължиш сто милиона лева, проблем има банката. Гърците поне си поживяха. Българите не са ударени от широко разпространеното явление на непоносим външен дълг, но огромна част от тях са задлъжнели персонално, така че техният дълг няма да бъде опростен.
Премиерът Бойко Борисов се хвали, че докато при съседите "се лее кръв", нашите макроикономически показатели предизвикват завист и в най-развитите страни на Евросъюза. Вярно е, че размерът на външния ни дълг е сравнително скромен, но това е единствено благодарение на изключително ниските доходи на българите, подобни на тези на африканците на юг от Сахара.
Работата е там, че и в България се формира задължнялост, за което принос дадоха банките, раздаващи лесни кредити без особена грижа как ще бъдат погасявани, и в очевидна хищническа стратегия да отнемат жилищата на длъжниците. Най-нови данни на БНБ показват, че лошите и преструктурираните кредити са достигнали безпрецедентно висока стойност - 8,25 млрд. лв., а делът им вече е 20,5%, което също е абсолютен рекорд.
Друг още по-голям проблем в България, който не съществува никъде в света в такива пропорции, е междуфирмената задлъжнялост, която се изостря в условията на всеобща криза. Почти няма българин, който да не е изпитал какво значи тази форма на задлъжнялост, защото забавените с месеци заплати често са пряк резултат от нея.
За какво става дума: фирма А трябва да изплати 100 хил. лв. на фирма Б, но ги бави, защото отдавна чака фирма В да й изплати 200 хил. лв. от предишни взаимоотношения. Фирма Б, която си чака парите, няма нищо общо с лошия длъжник фирма В, но това за нея е малка утеха. Но по-лоша от междуфирмената задлъжнялост е именно "лошата междуфирмена задлъжнялост", когато става дума за несъбираеми суми. Такива междуфирмени отношения в България, уви, не са изключение, а правило, а съдебната система е безсилна да накара виновния да се издължи на невинния.
Лошата междуфирмена задлъжнялост е уникална за нашата страна и за съжаление има тенденцията да се превърне в пирамида. У нас изобщо не се е разбрало, че в ЕС се спазва законодателство, задължаващо фирмите да изчистват сметките си в 30-дневен срок. И в ЕС никой не е съвършен, като несъбираемите плащания в 27-те страни членки са от порядъка на 2,6%. Но има огромни разлики между отличниците Финландия, Швеция, Германия и Великобритания, и слабите ученици, сред които сме ние, плюс Португалия, Гърция, Италия - все проблемни държави, защо ли?
Работя в брюкселска фирма, в която делът на забавените плащания на клиенти към фирмата е от порядъка на много малка част от процента. Но въпреки това тези несъбрани суми са проблем номер едно за счетоводителя, който има задачата да ги сведе до нула. А сумите, които българските фирми си дължат взаимно, са колосални - става дума за милиарди левове. В резултат от междуфирмената задлъжнялост се формират и чуждестранни задължения на български фирми, които също имат гигантски размери и са съизмерими с брутния външен продукт на страната ни. Но понеже не влизат в т.нар. макроикономически показатели, ББ може да залъгва българите с бодряшки изявления.
Защо в България отвличат деца на бизнесмени, защо им крадат колите или забиват кирки в тях? Може би, погледнато макроикономически, това са иновативни методи за намаляване на вътрешнофирмената задлъжнялост?
Гърците получаваха големи заплати и ги харчеха като за световно. Като резултат държавата е пред фалит, и за да не изгърмят големите френски и германски банки, които държат гръцкия дълг, голяма част от версиите на Атина ще бъдат опростени. У нас се формират не по-малко опасни за икономическото здраве на страната задължения, но те са на гърба на отделните граждани и тях няма кой да опрости. Задълженията са за гражданите, а не на фирмите, защото когато една фирма фалира, контрата остава у служителите, които просто няма да получат полагащите се заплати. Собственикът на фирмата няма да си продаде Майбаха, за да се разплати с работниците, я.
Изобщо не съм икономист, но драснах тези редове, защото много се дразня от начина, по който масовата преса у нас яхва тази тема. Не случайно тази преса е собственост на банки, приближени на правителството. Ако българинът вярва на тази преса и на министър Джанков (Djankov пише на визитните му картички), ние се мръщим на еврозоната, защото се мислим за по-велики от нея. Кисело грозде, или по-точно кисели джанки...
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ