08 Ноември 2024петък23:40 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

От редактора

ПолитУчителски събор

/ брой: 136

автор:Боян Бойчев

visibility 3073

Тази неделя ще се състои едно с трепет очаквано от родното образовaние събитие - Националният учителски събор. 12 хиляди преподаватели от цялата страна ще се стекат в зала "Армеец". 
И човек неволно се пита - каква е целта?
Учителски събори е имало преди освобождението - когато не сме имали държава. Тогава на тях са се взимали важни решения, като уеднаквяване на учебни планове, създаване на общи училищни наредби и други. Но днес държава има, има и съответните институции, които се занимават с това.
Та, каква е целта?
Официално: "Отваряне на образователната система към потребностите на обществото и повишаване на общественото признание на учителската професия".
Дали зад тези думи обаче не стои инатливото желание на управляващите на всяка цена да наложат образователната реформа? Да "убедят" учителите, повечето от които не са съгласни с нея, да я приемат. Недоволните - внимавайте, защото...
Или просто една пиар акция на новия министър, който с нищо не е по-различен от предишния, свален от общественото недоволство.
Защото проблемът не е в събора, а в реформата, която е унищожителна и чиито отровни плодове ще берат следващите поколения.
Реформа, по своята същност политическа...
Едно изследване на европейската образователна платформа "Евридика" показва, че българското училище е на едно от последните места по брой часове в Европа, особено по език и литература и по математика.
Трябва ли тогава да се учудваме, че децата ни стават все по-неграмотни, а резултатите им на матурите - все по-ниски?
Няма как това да се промени с изваждане на автори и произведения от учебната програма.
В професионалното образование у нас се въвежда по проект швейцарската дуална система. Като сме тръгнали да се учим от швейцарците, не е зле да се вгледаме добре в образователната им система. Мой приятел, който 8 години е бил преподавател в Швейцария, сподели, че там никой и не си помисля да пипа литературата и да изхвърля от учебниците нито тамошните класици, нито европейските такива.
У нас обаче правим политучителски събори, в които да убеждаваме учителите колко правилно е окастрянето на българските поети и писатели в учебниците.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ