08 Ноември 2024петък23:32 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Йерусалим стана столица на знанието

Студенти от целия свят и 15 нобелисти участваха в Международната изследователска конференция WSCI

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 2187

В съвременния свят науката е по-важна от политиката, заяви бившият израелски президент Шимон Перес при откриването на Световната научна конференция-Израел (WSCI), която се състоя миналата седмица в Йерусалим. В това уникално научно събитие участваха 400 студенти от 70 страни и 15 нобелисти, сред които Аарон Чехановер (Нобел по химия, 2004), Стивън Чу (Нобел по физика, 1997), Ричард Робъртс (Нобел по физиология и медицина, 1993), акад. Жорес Алфьоров (Нобел по физика, 2000), ректор на Санкт Петербургския академичен университет. Нашата основна цел е да съберем заедно интересуващите се от наука млади хора и най-големите световни учени, за да направят заедно колкото може повече за човечеството, заяви при откриването нобеловият лауреат Роджър Корнберг.
В конференцията WSCI основни "герои" бяха студентите. В течение на пет дни те работиха заедно върху научни проекти, които в бъдеще могат да променят живота ни и да донесат нови Нобелови награди. Научните занимания бяха основно в областта на регенеративната медицина, физиката на нискотемпературната плазма, нанотехнологиите и други перспективни направления, над които се работи активно във всички страни. Една от основните цели на съвременната наука е да се разбере как работи човешкият организъм - но с помощта не само на биологията, а и на физиката, химията и математиката.
Форумът бе организиран с помощта на т.нар. Азиатски научни лагери и от Нобеловата конференция по наука и технологии и бе иницииран от нобелиста проф. Роджър Корнбърг, съвместно с израелските министерства на външните работи и на науката и с Еврейския университет в Йерусалим. Нобелистите планират подобни конференции да се провеждат всяка година в различни страни. По думите на Жорес Алферов възможно е следващата конференция през август догодина да се състои в Санкт Петербург, Русия. 
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ