09 Ноември 2024събота20:59 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Точката на И-то

Приличието и неприличието към историята

/ брой: 37

автор:Иво Атанасов

visibility 4180

Пиша тези редове като човек, който е ставал на крака в пленарната зала на 1 февруари. И не само на един. Сигурно съм го правил със смесени чувства. Защото паметта на невинните жертви заслужава почит. По този въпрос и до ден днешен нямам никакви колебания. Независимо за кой исторически период става дума. Но как да отворя сърцето си за злодеите? Пак без значение дали за онези преди или след 9 септември 1944 г.
Тези дни един от десните автори припомня, че не беше толкова отдавна, когато обществото ни приличаше на нормално. Когато оправдаването на престъпления не беше приемливо. Когато имаше все пак някакво съгласие, макар и съвсем малко над санитарния минимум, относно приличието и неприличието. А провокациите срещу човешкия разум намираха пристан единствено в маргиналните сцени, но не и в мейнстрийма.
И наистина, в началото на 1991 г. БСП се извини за вините на БКП. След победата на СДС "с малко, но завинаги" отдясно се надигна реваншистка вълна, но дори и тогава авторът на книгата "Фашизмът" Желю Желев, вече като президент, призна, че преди 1944 г. режимът в България по същността си е бил монархофашистки. Отявлен антикомунист като Филип Димитров отбеляза от парламентарната трибуна, че насилието в страната ни е започнало не след, а преди създаването на комунистическата партия. И че все някъде трябва да останат паметници на Ленин и Георги Димитров, защото имат историческа стойност. Трябва да има и улици, назовани на пострадали от политическо насилие. Проблемът според него е, че по улиците тогава има само едни имена, докато други, също така на жертви, са били заличени. Малко по-късно, по времето на Костов, 90-годишнината от рождението на Никола Вапцаров бе отбелязана в Зала 1 на НДК, а патрон на събитието бе министърът на културата Емма Москова. Последва почит от президента Първанов към жертвите на репресиите след 9 септември, а бившият цар, вече като премиер, на път за Рилския манастир направи същия жест към паметта на загинали антифашисти. Като че ли действително в обществото бе постигнато поне някакво съгласие относно приличието и неприличието.
Десните от периода на Ф.Д. и Костов отдавна са политически маргинали. Изтикани са и репресираните, които впрочем в по-голямата си част са доста по-умерени от новопоявилите се антикомунисти. Особено от онези, които преди пишеха с възторг, и то в рими, за успехите на социализма, а днес се умиляват колко въздухът е чист, когато няма комунист. Пак бивши комунисти не позволиха парламентът да отбележи с минута мълчание 70-годишнината от разстрела на Вапцаров. Сякаш се върнахме в началото на прехода, когато обаче можеше да се цитират поне Чърчил и Рузвелт относно необходимите според тях мерки спрямо загубилата войната хитлеристка коалиция. Сега това не само се смята за лош тон, но и може да ти коства поста. Границата на допустимостта отново бе закотвена на 9 септември. Преди тази дата всичко е било прилично, а след нея - неприлично.
Само че животът не е черно-бял. В местността Черенец ловната дружина на един майор убива четирима антифашисти, сред тях и национална величина като Емил Шекерджийски. Това се случва на 3 август 1944 г. Предния ден Чърчил пита риторично в Камарата на общините каква ще бъде съдбата на България на подсъдимата скамейка, след като е жесток лакей на губещите войната нацисти. Съветската армия навлиза в Румъния, до границата на страната ни й остава около месец. На Запад съюзниците вече са открили Втория фронт. Италия е капитулирала преди година. Англо-американците подпомагат нашите участници в съпротивата с оръжие и боеприпаси. В тази ситуация що за човек трябва да си, за да тръгнеш по чукарите на 30 км от Кюстендил да залавяш партизани по къщите? На единия да отрежеш езика, преди да го убиеш, да не пощадиш дори и болния от малария. Някои ще кажат, че майорът е изпълнявал дълга си. Точно в това тълкуване на дълга е проблемът! Тъкмо в разбирането, че трябва докрай да си верен на хитлеристката коалиция. И този случай съвсем не е единствен. Антифашисти у нас са избивани до самия 9 септември. Без съд и присъда.
Името на онзи майор е изписано върху Мемориала на жертвите на комунизма пред НДК. Там са увековечени и други закоравели убийци. За да бъде почитана и тяхната памет, и то на гърба на невинните жертви. А може би и за да не посмее никой да припомня за вините им. С което режимът, за чийто представители Чърчил и Рузвелт искаха сурови наказания, да се изчисти изцяло. Което не е трудно да се втълпява, като се има предвид наличието на услужливи медии, включително понякога и обществени. Но което ще има краткотраен ефект. Защото наистина не толкова отдавна обществото ни приличаше на нормално. Било е и отново ще бъде. А провокациите срещу човешкия разум ще се върнат на маргиналните сцени, където им е мястото.

Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ