09 Ноември 2024събота05:19 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Болен зъб води и до инфаркт

Всяко българче на 14 г. има кариес

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 3178

Редовното миене на зъбите и почистването им с конец удължава живота на застрашените от инфаркт. Когато бактериите в устната кухина не бъдат отстранени, те навлизат в кръвта. Микроскопичните организми предизвикват освобождаването на протеин, който активира защитните им функции и те се обграждат със съсиреци. Именно тези съсиреци застрашават кръвоносните съдове и сърцето, обясняват учени от университета в Бристол. В предишно изследване бе доказано, че хората, които рядко мият зъбите си, са със 70% по-застрашени от заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове.
Освен това от определено огнище в устата бактериите или отровните им вещества се пръскат продължително време по тялото чрез кръвта през лимфните възли или по продължението на нервите. По този начин дразнителите достигат други органи и могат да причинят тежки възпаления не само в гърлото и фаринкса, но и в сърцето, белия дроб, мозъка, ставите. Изходните огнища на такива заболявания са често хронични възпаления в областта на корена на зъбите. Обикновено това не се случва незабелязано. Зъбобол, отоци, понякога дори температура и удебелени лимфни възли на долната част на устата и гърлото са признак за такива бактериални огнища.
Близо 80% от бактериите в устата се намират върху зъбите, но всъщност много бактерии живеят по повърхността на езика и бузите. Те водят до натрупването на плака, която може да причини кариеси и заболявания на венците. Тези микроорганизми са също и основната причина за лош дъх. Затова при всяко миене на зъбите трябва човек да почиства езика си в продължение на 10 сек.
Статистиката за хората над 20 г. зъболекар, а 8% не мият зъбите си. Резултатите от изследването бяха оповестени по време на най-мащабния дентален форум в Източна Европа - "София дентал митинг" (Sofia Dental Meeting). Международният форум събра у нас 20 от най-известните стоматолози в целия свят и над 600 специалисти от страната. Над половината от нашенците не посещават редовно зъболекар най-често поради липса на оплаквания, недостиг на средства или страх от дентални манипулации. 8% от учатвалите в проучването, представено на международния форум, заявяват, че мият зъбите си през няколко дни или въобще не ги мият, а 38% си мият зъбите само по веднъж на ден.
Средно по 8 зъба на българските деца на 12 г. са с кариес, а при 15-годишните - по 14. Разпространението на заболяването у нас нараства, докато във всички развити страни тенденцията е обратната, коментира проф. Милена Пенева, консултант по детска дентална медицина. Освен прекаленото консумиране на въглехидратна храна, причина за това е и липсата на орална хигиена и нередовните профилактични прегледи. Оказва се, че родителите не водят децата си при стоматолог дори и за задължителните безплатни прегледи, осигурени от здравната каса.

Може дори да е любопитно


Зародишите на временните резци се залагат по време на 7-ата ембрионална седмица от развитието на човешкия плод. Кучешките ни зъби се залагат по време на 8-ата ни ембрионална седмица, кътниците - 7.5-ата седмица, а кътниците - по време на 10-ата ембрионална седмица. Зародишите на постоянните зъби също се залагат в ембрионалното развитие. Най-рано - в 4-я ембрионален месец се залага първият постоянен кътник, в 5-ия месец - центраният резец и страничният, първият предкътник - около раждането, вторият предкътник - в 8-ия месец, а вторият кътник - в 9-ия, на 5.5 месеца от бременноста се залага зародиш на кучешки зъб.
Горните временни резци на бебетата се появяват, когато са на 8-13 месеца, а долните - между 6-ия и 16-ия месец. Най-късно се появаяват кътниците - долните на 23-31 месеца, а горните - на 25-33 месеца.

Зеленият чай е полезен

Изследователи смятат, че напитката съхранява зъбите, но само ако не се добавя захар.
Причината е в антимикробните молекули катехини, които се съдържат в зеления чай.
Учени провели изследване с участието на повече от 25 000 мъже и жени на 40-64 г. Било установено, че при мъжете, изпиващи минимум по една чаша зелен чай на ден, вероятността да останат с по-малко от 20 зъба е с 19% по-ниска в сравнение с тези, които не консумират напитката. При жените процентът е 13.


 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ