01 Април 2025вторник11:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА

България кърпи дефицита с пари от Дания

347 млн. лв. са преведени в бюджета заради военната помощ за Украйна

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 17849

България е получила 347 милиона лева от Дания заради военната помощ, оказана на Украйна, обяви правителството на извънреден брифинг вчера сутринта.
Паричният трансфер позволява намаляване на бюджетния дефицит на начислена основа за 2024 година, което е ключово за амбициите на България за присъединяване към еврото от 1 януари, 2026 г. "348 милиона лева са постъпили в Министерството на отбраната, тези средства не са били заявени през декември, и с тях на практика се отбелязва подобрение на бюджетното салдо както на ниво държавен бюджет, така и на ниво консолидирана фискална протограма. Това е добра новина и за въоръжените сили, и за публичните финанси на страната ни", каза министърът на финансите Теменужка Петкова.
Финансовото министерство обяви, че дефицитът на касова основа за миналата година е в рамките на допустимите 3%. Касовият дефицит показва разликата между получените и платените бюджетни сделки. По-важен за еврозоната е начисленият дефицит, който включва и поетите, но още неразплатени от държавата ангажименти.
Парите от Дания се предоставят целево на Министерството на отбраната, каза военният министър Атанас Запрянов. Надяваме се да отговорим на критериите за членство в еврозоната от 1 януари 2026 година. Уверен съм, че ще получим подкрепа и от коалиционните партньори“, каза премиерът Росен Желязков. Той обеща, че до десет дни да бъдат представени параметрите на бюджета за следващата година. Желязков съобщи, че конкретните мерки в бюджета ще бъдат обявени, след като получат одобрение от коалиционните партньори.
"В момента те са обявени пред "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и пред "Има такъв народ" и са в процес на обсъждане“, каза премиерът.

Медици отново на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 60

2823 са трудовите злополуки през 2024 г., 64 са с фатален край

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 60

Пожарната откри за две седмици нередности в 164 заведения

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 60

62 на сто от българите одобряват донорството

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 60

ТЕЦ "Марица Изток 3" спира работа от днес

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 60

"Булгаргаз" е на загуба с 280 млн. лв.

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 60

Пристигна последното руско ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 60

Тръмп бесен на Путин и Зеленски

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 60

Кипър вдига доходи и надбавки дори за средната класа

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 60

Накратко

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 60

Политическият картел

автор:Александър Симов

visibility 124

/ брой: 60

България е в капан

автор:Иван Генов

visibility 185

/ брой: 60

Страната на казината

visibility 128

/ брой: 60

На разходка до пощата за пенсията и кило домати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ