10 Февруари 2025понеделник16:46 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Димитър Ковачевски: Няма да има нови искания от България

Македонският премиер се опитва да убеди опозицията да подкрепи промените в конституцията

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 2216

Премиерът на РСМ Димитър Ковачевски увери съгражданите си, че включването на българите в конституцията на страната е единствено останало от София условие за начало на преговорите за членство на РСМ в Евросъюза. 

"Няма място за притеснение от евентуални нови блокади от България по пътя на страната ни към ЕС. Има твърди гаранции за това от най-високо европейско ниво и от самата България", заяви той в интервю за агенция МИА. Премиерът призова към национален консенсус, за да се постигне стратегическата цел - членството в ЕС, като за целта опозицията "трябва най-накрая да вземе решение дали е за евроинтеграцията на РСМ, или тя и страната да останат в изолация". Ковачевски разкритикува позицията на основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ. 

"Първо беше "асимилация и побългаряване". След като се видя, че няма нищо подобно, сега е "български диктат". Конституционните промени не са ничий диктат, нито нечие индивидуално предложение, а са част от преговорната рамка на РСМ с ЕС. Нито повече, нито по-малко", уточни той. Същевременно Ковачевски призна, че разбира опасенията, "особено след някои стъпки и провокации", които са били в ущърб на отношенията между двете държави.

Интервюто на премиера беше незабавно коментирано от ВМРО-ДПМНЕ: "Ковачевски трябваше да иска консенсус, когато десетки хиляди протестираха срещу приетите от него условия, но той ги пренебрегна. Заради ината и недалновидността му днес Македония трябва да промени конституцията под български диктат, а в същото време няма европейски институционални гаранции, че България няма да постави нови условия: промяна в учебниците и историята", твърдят от опозицията. 

На 18 август трябва да се проведе първото заседание в парламента за промените в основния закон. Участието на ВМРО-ДПМНЕ е необходимо за постигане на квалифицирано мнозинство.

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 586

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 592

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 616

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 581

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ