19 Ноември 2024вторник16:14 ч.

"Лесни" пари

Кражбата, корупцията и разхищението вървят ръка за ръка и засега няма изглед някой да "скъса" веригата

/ брой: 56

автор:Йордан Съев

visibility 3520

Корупцията е негативно и обществено опасно явление. Българският словесен еквивалент на корупция е подкуп. Кой може да го предложи? Явно това не е човекът, който преживява със заплата, а още по-малко - с пенсия. Но дори човек с високи доходи едва ли ще се раздели с тях, ако са спечелени с честен труд, за да ги използва за корупционни действия. Явно иде реч за "лесни" пари, придобити по друг начин. Този начин най-често е кражбата, която е многолика и многоетажна.
На най-ниското ниво са

пладнешките разбойници

Това са крадци, които присвояват продукцията на селяните. Други влизат с взлом в жилища, офиси, магазини, складове, в банкови клонове и трезори дори. Техни събратя са джебчиите, които обират пътуващите в градския транспорт, по пазарите и на други места. Ще кажете - кокошкарски работи. Не е съвсем така. Кражбите на селскостопанска продукция през 2013 г. са на стойност 19,3 млн. лв., на имущество и пари от домовете - 1,46 млн. лв., от офиси, складове и магазини - 1,61 млн. лв., от банкови клонове и трезори - 1,58 млн. лв. Към това трябва да се прибавят източените пари от банкомати, които са 1,31 млн. лв. Тези "лесни" пари не се използват пряко за корупционни сделки. Повечето отиват за задоволяване на насъщни потребности. Но една част се "завърта" в игрални зали и публични домове. Така малките поточета откраднати пари се превръщат в пълноводни реки за съдържателите на игрални домове и сутеньорите. Имената на "баш босовете" знаят малцина, но именно те разполагат с финансов капитал, който при нужда "смазва" ръцете на длъжностни лица.
Високото ниво на кражби е

приоритет на "белите якички"

Те оперират фино и основно в "сивия сектор". Понеже там не се плащат данъци и осигуровки, печалбите са многократно по-високи, отколкото в явния сектор.
Има и такива, чиито заплати са регламентирани от законите, но те са параван, зад който се разпределя обществената баница. Корупцията при тях се изразява в... лобиране. Ако тази дейност беше законово регламентирана - добре. Но тя не е и се развихря на всякакво ниво в държавата. Примери бол. Наскоро се разкри например как кмет дава общинска поръчка на фирма за снабдяване на детски градини с хранители продукти, в резултат на което яйцата на пазара се продават по 18 ст./бр., а фирмата ги предоставя за 29 ст./бр. Подобна надценка имало и за останалите хранителни продукти. Друг кмет пък подписва документи, според които на фирма да се изплати за смяна на дограмата в училище, а тя не е подменена. Това става известно от разследване на журналисти, а не от ДАНС, полицията или прокуратурата. И в двата случая на фирмите е даден картбланш да крадат, но не за "черните им очи". Те се "отблагодаряват" подобаващо на благодетелите. Единият кмет се появява с чисто ново марково возило, а другият съгражда малък замък. Това за пореден път показва, че кражбата и корупцията вървят ръка за ръка.
Те имат и

трета сестра - разхищението

Ако все пак има наказани за кражба и корупция, то за разхищение от никого не е потърсена отговорност. Повдигам този въпрос и във връзка с вземането на крупни външни заеми. Не коментирам необходимостта от тях, а размера им. И обосновката за сумата.
Десети ноември 1989 г. завари България с външен държавен дълг от 9 млрд. долара (главница), но и с материално-техничека база, която по най-скромни оценки се равнява на 24 млрд. (независимо дали левове или долари, защото тогава между двете валути имаше приблизителен паритет). Благодарение на тази база имаше пълна заетост на работната сила, покупателната способност на лева беше висока и дори минималната заплата осигуряваше прилично съществувание. Така е и в Люксембург. Страната взема външни заеми, с които стимулира икономиката, с което се осигурява висок жизнен стандарт на населението. А у нас заемите се изразходват за потребление, с тях нищо не е построено. Обратното - закрити са стотици предприятия, училища, здравни заведения, гари, а и цели селища.
Съкратихме армията, но увеличихме полицията, само че 40 на сто от състава й изпълнява командно-административни функции. Полевите полицаи охраняват футболни мачове, демонстрации и "високи" гости. А в това време крадците обират труда на селяните и тършуват в домовете на гражданите. Това е то.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 552

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 527

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 544

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 544

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ