02 Януари 2025четвъртък12:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Репортаж

Лекари и медии срещу пандемията

Кога ще можем да се гушнем, пита Татяна Лолова

/ брой: 183

автор:Ева Костова

visibility 1395

Чакам с нетърпение времето, когато ще можем да се гушнем, каза с характерната си духовитост  Татяна Лолова, която от години е талисманът на срещите между изявени медици и журналисти в курорта Албена. И тази година 19-ата поредна среща бе организирана от фондация "МОСТ" - Медии, Общество, Семейство, Традиции, начело с Юлия Пискулийска.  

В дневния ред на форума естествено преобладаваше проблемът коронавирус. Сред темите бяха възможностите на България да се справи със заразата, Европа и нейните общи усилия за неутрализиране на последиците от пандемията,  прогнозите и моментното състояние на вируса и др. За да се види от различните гледни точки, че като цяло светът и ние бяхме изненадани от размаха на коронавируса, че и досега се изненадваме от прогнози, действия и информации на родна почва, които граничат със страх, но и с неодобрение и нихилизъм от страна на обществото. Ситуация, която се нуждае от повече действия и смислени реакции от компетентните органи и държавата като цяло. Според известната наша вирусоложка проф. Радка Аргирова имаше признаци, че КОВИД-19 ще настъпи. Тя проследи големите епидемии през миналия и през този век. И припомни, че сме имали план за действие, но план и планиране са две различни неща. По думите й поне още пет години трябва да сме готови да живеем с вируса, който еволюира.

Как виждат проблемите с вируса и други участници в срещата. Всеки от позицията на своята специализация и институцията, в която работи? Според известния алерголог д-р Тихомир Мустаков заболяването протича тежко за хора с алергии и астма. Той изнесе данни от проучване, според което 97 на сто от маските, които употребяваме, не пазят. Д-р Мустаков е против носенето на маски дълго време и от учениците. Носенето на маски обаче намалява хроничния ринит. Изследване показало и друго - повечето от медицинския персонал в някои отделения не спазва инструктажите за носене на маски. Миенето на ръцете се оказа много полезно за нашия регион,  каза той. Наложи се да чистим повече и, ако чистенето е разумно, е за добро, каза лекарят. Той съветва обаче да не прекаляваме с дезинфектантите. Д-р Мустаков призова да не предизвикваме други болести с терапевтичните действия.  

Д-р Александър Симидчиев, специалист по белодробни болести, смята, че в рамките на 2-3 месеца "някои завършиха медицина", затова около коронавируса има объркани хора, има зони на стрес и на паника. Според него има информационна пандемия. Нямаше комуникация, смята д-р Симидчиев, а липсата на адекватна информация се запълни със слухове. Проф. Маргарита Апостолова  е категорична, че твърдението за изкуствено създаден вирус е мит, произходът му е удостоверен, оказва се, още през IX век преди новата ера. Тя съобщи, че е направено изследване с български прилепи и е доказано, че те не са носители на КОВИД-19. Друга любопитна подробност  е, че човек може да зарази куче или котка, но те не могат да върнат коронавируса на човека.  

Кметът на Троян Донка Михайлова изтъкна проблемите на общините в борбата с коронавируса и по-специално финансовите трудности на общинските болници, които не се къпят в любовта на управляващите и без кризата. Проф. Христо Кафтанджиев представи рекламите, пиара и останалите маркетингови проучвания за коронавируса. Той е автор на първата книга в света по тази тематика.

На първа линия с коронавируса се оказват и медиаторите сред ромското население от фондацията, чийто председател е известният невролог проф. Ивайло Търнев, шеф на неврологичната клиника на Александровска болница. Сред тях има вече и бивш депутат. Плащат им по 300 лева, те притичват като при пътен инцидент, каза медиаторът Мануш Маринов. В началото на пандемията той е обслужвал 17 ромски квартала, в които 90 на сто от обитателите не вярвали, че има КОВИД-19. А той през цялото време се е молил да не плъзне заразата в махала, където няма дори студена вода, за топла да не говорим. И с благодарност споделя, че един мъж ушил маски за всички в квартала, друг направил разтвор за дезинфекция...

Проф. д-р Иван Недков от Института по електроника на БАН представи пространно изследване за замърсяването на въздуха и връзката му с плъзналия вирус. Има огромни проблеми с онова, което дишаме и гълтаме на някои възлови места в столицата, посочи той. Замърсяването стига дори до Копитото, докато ние изкачваме "здравословно" Витоша... На въпрос на ДУМА кого ползват тези стряскащи данни, някой взема ли мерки по тях, отговорът бе: "Европа. Няма пари..." Апропо - проектът на учените от института за връзката на замърсяването с КОВИД-19 е европейски, с европейски средства.

Курортът Албена в средата на септември тази година беше необичайно тих, безлюден и някак тъжен. В хотела - един от малкото останали да работят, освен нашата група, имаше само гости от съседна Румъния. Бяха дошли семейства, децата се цамбуркаха във водата, а ние си помислихме: дано пък Господ наистина да е българин!

На срещата бяха обсъдени конкретни проблеми в здравеопазването сред различни социални групи със социалнозначими болести. Проф. Ивайло Търнев, например, е посветил над 25 години на редките болести. Има известен напредък, защото сред тях има заболявания, които вече се лекуват, и то с медикаменти, част от които се прилагат и в България, за други се очаква реимбурсация от здравната каса. Множествената склероза, от която страдат най-вече млади хора, вече не е присъда, а лечимо заболяване, чиято диагностика става по-лесна, а прогнозите - по-оптимистични. Всеки пациент с множествена склероза е уникален, твърди проф. Търнев. Над 2 хиляди души в момента получават терапия. При вторична прогресия обаче има проблем - медикаментът за лечение още не е регистриран у нас. 500 000 лева струва лечението  на една "безсмислена мутация", както се изразяват някои специалисти, усилията обаче не са безсмислени, казва проф. Търнев. 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 49207

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45673

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49677

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49567

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49310

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 46994

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44327

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 45127

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67817

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 55992

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49742

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47123

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ