Няколко думи
Продават бъдещето
/ брой: 243
Страшно е, когато в една страна закриват училища в XXI век! Страната е България, в която преди Освобождението от турско е имало 2000 училища, почти е нямало село без школо. Май ще потънем в носталгия дори за онова време, камо ли за соца до 1989 г. Защото днес от общообразователните ни училища останаха 1693. И в момента поради липса на деца не къде да е, не в някой недостъпен планински район, а във Великотърновско... продават 200-годишни школа за 17 000 лв. И пионерските лагери от недалечното ни минало. Защото общината трябвало да събере приходи!
В т.нар. преход в края на 90-те у нас властите тръгнаха да закриват по 600 училища на година, понеже така искала Световната банка - поддържането им не било финансово изгодно. Неолибералите осребриха всичко в тази държава. Само че образованието не е пазар и не се измерва в левове, а в 40% неграмотни гимназисти, както показват международните изследвания. Когато преди десетина години закриваха училище в Мелник, директорът му плака, понеже турците са клали прадядо му, който също бил директор. Три пъти са вдигали училището си местните след палежите на османлиите. Колко директори сега ще заплачат във Великотърновско?
Липсата на деца в българските села е най-страшният показател за това докъде ни докараха властващите неолиберали. Изпозакриха заводи, ТКЗС-та, хората нямат работа, бягат към по-големите селища. Със семействата и децата. Цели райони опустяват. Наред сега са шест села край някогашния старопрестолен град. Продават училищата на търг! Продават бъдещето. Някои щели да станат старчески домове. Ужасяващо доказателство за гибелта на нацията ни. И за некадърността на образователното министерство през годините. Сто пъти да ни разтягат лакардии за европейската ни ориентация, няма как да вярваме - не може да се нарече успешна онази т.нар. реформа в образованието, която води до закриването и разпродаването на училища. Държавата се разтовари от грижата за тях и остави общините да се оправят, а те в принудителната мизерия, до която са докарани пак от държавата, изход нямат. Затова мерят сградите на училищата си, на болниците си, на доскорошните детски лагери в левове. Свидетел съм какво струваше на община Малко Търново например да запази поне здравния си пункт! Понеже, когато училищата станат старчески домове, обитателите им също имат нужда от лекар...
Властта всеки ден кърпи на парче някоя зейнала дупка. Така ще е, понеже тя няма не доктрина, не план, не програма, а представа дори как ще се развива България дългосрочно. Да си държим трона, а след нас - и потоп! С тази политика селата ще закриват училища, ще се обезлюдяват, а останалите тук аборигени ще са все по-неграмотни. Някому това явно е изгодно. Не на българите обаче.