Музеят в Малко Търново носи името на проф. Александър Фол
Барелеф на големия учен траколог, изследовател и защитник на Странджа, бе открит вчера в града
/ брой: 221
Барелеф на големия учен историк и траколог проф. Александър Фол бе открит вчера пред сградата на създадения под негово ръководство Исторически музей в Малко Търново. Тази година напусналият ни през 2006 г. проф. Фол би навършил 80 г. По решение на общинския съвет той е обявен посмъртно за почетен гражданин на Малко Търново, а музеят в града вече носи неговото име.
С делото на основателя на съвременната българска тракология проф. Александър Фол са свързани системните проучвания в Странджа, напомниха на тържеството кметът Илиян Янчев и директорката на музея Ивелина Иванова. Благодарение на резултатите от археологическите проучвания в Странджа през 70-те и 80-те години на ХХ век по инициатива на проф. Фол се създава и Историческият музей, който днес има вече четири модерни експозиции. При откриването присъстваха студенти на проф. Фол от няколко генерации, както и съпругата му проф. Валерия Фол.
Дълги години Александър Фол оглавяваше Общия научно-консултативен съвет на най-голямата териториална научноизследователска програма у нас - "Странджа-Сакар". Тя стартира през 1972 г. и в нея освен археолози участваха 500 учени, представители на 60 науки.
През август Историческият музей в Малко Търново получи дарение за 30-годишнината от създаването си и предстоящото именуване на проф. Фол. Международният търговски и културен център "Геопан" дари на музея пет художествено оформени табла, които са част от изследването "Земя между морета" на проф. Александър Фол. С него ученият обоснова нова концепция за развитието на културния туризъм в региона на Малко Търново и Централна Странджа.
И поредното издание на българо-турския летен университет "Странджа планина и нейната роля в преноса на цивилизации Изток-Запад", създаден по инициатива на Ал. Фол, стартира вчера. По традиция студентите в него се запознават с богатото културно наследство на Странджа от двете страни на границата - тракийския култов комплекс Мишкова нива, могилния некропол Пропада, долмените и римската гробница в с. Евренозово, параклисите и традициите на странджанските нестинари, пещерата светилище на Св. Марина и пр., а на турска територия - гр. Къркларели (Лозенград), изворите на р. Теар, скални светилища, античният град Салмидесос и скалния манастир "Св. Никола" (VI в.), историческите забележителности в Одрин и др.