09 Ноември 2024събота14:01 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Репортаж

Спомени от бъдещето оживяха на връх Бузлуджа

Над 2000 гости от над 15 държави участваха във Фестивала "Отворете Бузлуджа"

/ брой: 159

автор:Юлия Кулинска

visibility 5647

Над 2000 гости от над 15 държави посрещна четвъртото издание на фестивала „Отворете Бузлуджа". Той се проведе от 11 до 14 август на Историческата поляна в подножието на Дом-паметника "Бузлуджа под мотото "Спомени от бъдещето". Генерираната печалба от фестивала ще се използва за опазване и популяризиране на монумент "Бузлуджа".
Тази година екип от доброволци от цялата страна и чужбина допринесоха за посрещането и доброто настроение на посетителите по време на събитието.
Организиран транспорт от организаторите на събитието  фондация "Проект Бузлуджа" извози посетителите от Казанлък към фестивалната поляна и обратно.

Музика на 3 сцени огласи Стара планина

в  трите фестивални вечери. За страхотни "спомени от бъдещето" на основна сцена се погрижиха групи като Уикеда, Cool Den, Керана и космонавтите, Hayes&Y и много други. А тематичните партита на горска сцена бяха нова и любима част от програмата.
На сцената пред монумента се изявиха двадесет и двама успешни диджеи, сред които имена като Dimo BG, Versus и PACHO, които забавляваха посетителите до изгрев слънце.
Акцент в програмата за поредна година бе

главозамайващото 3D мапинг шоу


подготвено от MP-STUDIO (организатори на LUNAR), което посетителите на фестивала ще помнят дълго.
Много от посетителите споделиха, че шоуто е изключителен с това, че не просто забавлява, а образова и ангажира публиката със своята кауза по съвременен и вдъхновяващ начин.
Голяма част от посетителите се включиха във фестивална игра "Спомени от бъдещето", която предложи 10 Бузлуджа изживявания на публиката, сред които провокативни въпроси, импро театър шоу, културни и природни турове, презентации с лектори от страната и чужбина.
Любима на публиката бе работилницата за мозайки, където

участниците създадоха свои мозаечни произведения,

както и рамката за снимки с послания към бъдещето на Бузлуджа. За първа година в рамките на фестивалната зона имаше и коуъркинг на открито, който позволи на много посетители да работят дистанционно.
Събитието се проведе с подкрепата на над 20 партньорски организации, сред които домакините от Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа", община Казанлък и Министерство на туризма.
Малцина у нас знаят, че благодарение на фондация  "Проект Бузлуджа" на 13 септември 2021 г. монументът получи статут на недвижима културна ценност.
Организацията изработи План за опазване и управление на паметника, стенните мозайки бяха успешно стабилизирани чрез спешни мерки.  
"Вълнуваме се от тази уникална постройка и искаме да я запазим като

място за изкуство, образование, събития и туризъм.

Целта е да я възстановим възможно най-автентична, но да спрем разрушителните процеси, да я консолидираме и обезопасим, така че да бъде отворена за посетители", заявява арх. Дора Иванова. Според нея е важно да се съхрани монумента, не само защото е шедьовър на архитектурата, строителството и изкуството, но и защото трябва да помним миналото си, особено ако е травматично или трудно.
Огромното международно признание за "Бузлуджа" идва от световния доклад на ICOMOS International - "Наследство в риск", за периода 2016-2019 г. Измежду всички застрашени обекти в цял свят за корицата на изданието е избран именно Дом-паметникът "Бузлуджа".
Интересът на арх. Иванова към него е документиран в дипломната й работа. В нея е разписан проектът "Бузлуджа - паметта на времето". След дипломирането си тя започва да организира дискусии, за да разбере как е възможно паметникът да бъде оставен да се руши. Арх. Иванова номинира сградата за един от седемте най-застрашени културни обекта в Европа. През 2019 г. фондацията, заедно с Икомос Германия - международна професионална организация за опазване на паметниците на културата, кандидатстват за финансиране от американската фондация "Гети" и получават 185 хиляди долара.
Екипът на проекта успява да спаси част от близо 1000 квадратни метра мозайки по стените на паметника, които го правят една от най-големите мозаечни творби в Европа.


Казанлък ще пита кой да управлява монумента

Местен референдум ще реши дали община Казанлък да поиска от държавата да поеме управлението над  Дом-паметник на връх "Бузлуджа". Това реши преди дни на свое заседание Консултативният съвет към кмета на Казанлък.
Общината ще кандидатства за европейски пари за ремонт на покрива и на прозорците от външния кръг на паметника, ако поеме управлението над него. Предстои да бъде разработи маркетингова стратегия за самоиздръжка на монумента.
Предстои организация по провеждане на допитването като вече е избран инициативен комитет по провеждане на референдума. Най-вероятно той ще се състои през месец ноември тази година.


Паметникът остава под ключ

Паметникът на "Бузлуджа" остава заключен, тъй като  е опасен. Достъпът в него е забранен за всички, включително и за полицейската охрана и хората от фондация "Проект Бузлуджа", които в последните години изпълниха там два проекта по стабилизацията и консервацията на мозайките и направиха подходи за посетители. Те бяха финансирани със средства от американската фондация "Гети", българското министерство на културата и с частни дарения. В работата си фондацията не влага идеология, а гледа на паметника като част от европейското противоречиво наследство, към който има голям интерес и от чужбина.
Забраната е на дирекцията на строителен контрол в Стара Загора от април м.г., според което обектът не е обезопасен, с повишен риск са дори и подходите за посетители, изградени през 2022 г.
В момента вратата на парадния вход на сградата е заключена и заварена, след като на 15 март тя била взломена от неизвестни лица. Това е станало в момент, когато на мястото не е имало охрана, тъй като заради буря било спряло електричеството и хората нямало как да се отопляват насред Балкана. Полицейската охрана там остава. Това са униформените, които охраняват и територията на националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа", макар че паметникът не е към него.
Монтираните от фондацията в сградата камери били изключени, защото били незаконни. Според Дора Иванова, председател на "Проект Бузлуджа", камерите били купени с дарения и тяхната роля била да показва на охраната какво се случва в сградата.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ