БАН възрази на Красимир Вълчев за заплатите
Министърът противопоставя едни учени на други
/ брой: 228
Ръководството на БАН публикува възражение, в което изразява недоумение и изненада от изказванията на министър Красимир Вълчев миналата седмица, че в академията "можеш и да не работиш" и че щяло да се види чии възнаграждения ще увеличат учените - на академиците, които взимат колкото депутати, или на младите учени". В БАН определят тези изказвания като незаслужена обида и противопоставяне на учените в най-старата 151-годишна научна институция у нас, която произвежда основната част от международновидимата продукция на страната. Допълнителните пари за академиците се отпускат според постановление на МС. БАН не може да прехвърля свободно суми от субсидията си по различните пера, повече от половината академици не са от БАН, а са от вузове и от културни институции, подчертава академичното ръководство. Трудовите възнаграждения в БАН пък зависят от строга атестация.
В академията заплатите през 2021 г. ще са двойно по-ниски от тези във вузовете при еднакви законови изисквания, но министър Вълчев заяви в интервю по БТВ, че учените не преподават, а правят наука и, ако им се увеличат заплатите, те нямало да имат стимул да работят по проекти. Европейската комисия обаче писа нееднократно, че европроектите са допълнение към националното финансиране, а не го заменят. Важното е да се вдигнат изпреварващо парите за младите учени, а не "допълнителните с рентиерски характер" и ако това ми предложат, няма да откажа, каза Вълчев. Той "не знае", че от 2011 г. насам поради ниския бюджет на БАН със свое решение академиците замразиха ръста на плащанията към тях, определени с ПМС от кабинета "Станишев", и сега получават с около 40% под основната депутатска заплата, която стана 4803 лв. Някои от тях даряват част от парите на млади учени. В момента академиците са 54, от тях 49 имат право на допълнителните суми като пенсионери. Допълнителните възнаграждения за академиците са въведени през 1940 г. от Богдан Филов чрез закона за академията.
Заплатите на младите учени в БАН от години са около минималната за страната, което е причина за "изтичане на мозъци" в чужбина. Ръстът на субсидията на академията с 12,2 млн. лв. за 2021 г. ще покрие увеличението на минималната заплата до 650 лв. и само за част от учените - онези 10%, които са предвидени за цялата бюджетна сфера. Във вузовете асистентите ще вземат 1300 лв., професорите - 1600.