30 Юни 2024неделя18:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо няма "помашки език"

/ брой: 127

visibility 2119

Августа Манолева


Книгата на доц. Георги Митринов от Института за български език при БАН "Южнородопските български говори в Ксантийско и Гюмюрджинско" (по данни от Помашко-гръцки речник на Петрос Теохаридис - Солун, 1996) бе представена в края на миналата седмица. Ученият изследва въпроса за изкуствено създадения термин "помашки език", с който в Гърция се назовават старинните (южно)родопски български говори.
Според данните от Помашко-гръцкия речник на Петрос Теохаридис, на този "нов език" говорело бългaромохaмедaнското нaселение от южните склонове нa Родопите, които днес са в пределите нa Гърция. Съпоставката на граматичните и лексикалните езикови особености на родопските говори с данните от въпросния речник обаче показват единната цялост на българската диалектна територия, независимо че тя е разделена от държавна граница.
Родопите са най-обширната българска планина. Разкритите от архелозите исторически паметници говорят, че първите заселници са траките. С тази планина е свързан споменът за античния певец Орфей, в нея се е намирало светилището на тракийския бог Дионис. През VII в. там трайно са се настанили славяните. Местното българско население е християнско и до голяма степен се запазва чак до масовите помюсюлманчвания в Родопите. Макар данните да говорят за трайно българско присъствие, още от края на ХIХ, особено в ХХ в. и до днес, в Гърция и Турция има публикации и "изследвания", които "доказват" небългарския характер на изконното родопско население и особено на онази част от него, която изповядва ислямската религия. Правят се опити да се обвърже религиозната с народностната им принадлежност. Едните свързват техния произход с етническата група "грек-агаряни", другите - с турски произход.
През 1996 г. в Гърция са издадени три обемисти книги - "Граматика на помашкия език", "Помашко-гръцки речник" и "Гръцко-помашки речник", обединени под общото заглавие "Езикът на помаците", с автор ксантийския учител Петрос Теохаридис. Промоцията на книгите става на пищна официална церемония в присъствието на политици, военни, духовници.
От какво е породен интересът към българоезичното мюсюлманско население, известно там като "помаци"? Дали страхът да не се осъзнава като българско (по език, обичаи, фолклор) кара властите да работят активно за откъсването от българските му корени? Това е планомерна и дългосрочна държавна политика в Гърция и Турция с цел приобщаването на южнородопското мюсюлманско население в Западна Тракия към турската и гръцката нация. Необходимостта да се реагира чрез научни разработки е абсолютно наложителна, за да се докаже с аргументирани доводи несъстоятелността на т.нар. "помашки език".
Българските езиковеди имат вече опита от осъществилата се през втората половина на ХХ в. глототомия, свързана с възникването и утвърждаването в международен план на македонския език във Вардарска Македония чрез отричане не само на българския му произход, но и на всякаква общност с българския език.
Българската държава все още не е поставила сред приоритетите на външната си политика опазването на българските малцинства в Северна Гърция. Науката обаче има за цел да изяснява истината, като я поставя в служба не на разделянето, а на сътрудничеството между държавите, особено съседни.  
   
 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 1318

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1904

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1648

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1419

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 1237

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1488

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1569

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1480

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 1374

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ