За Обама 2012-а започна още сега
След като президентът на САЩ показа кръщелното си, опонентите му се заеха с училищните му оценки
/ брой: 99
Привържениците на теорията за неамериканското раждане на президента Барак Обама тези дни бяха полети със "студена вода". Държавният глава най-накрая показа свидетелството си раждане, което от няколко години вълнува американците. Документът потвърди това, което Белият дом винаги е твърдял - Барак Обама е роден в щата Хаваи на 4 август 1961 година. Посочена е и болницата, в която е роден.
"Мога само да кажа, че съм бил там. И съм знаел, че съм се родил. Помня това." - пошегува се президентът с феноменалната си памет в шоуто на Опра Уинфри.
Всъщност "проблемът" с местораждането на Обама се появи още когато той се кандидатира за президент. Тогава републиканците обявиха, че имало нещо доста неясно с неговото хавайско кръщелно. Най-яростните опоненти на първия афро-американски президент на САЩ се заканиха, че "ще му видят сметката" - според американската конституция държавният глава трябва да е роден в Съединените щати. Стигна се дотам, че законодателните органи в много щати започнаха да обмислят законопроект, изискващ кандидатите за президент да представят оригинала на удостоверението си за раждане.
Милиардерът Доналд Тръмп остана разочарован от кръщелното на Обама, но си намери нова занимавка - училищните бележки на президента
Всичките опити на републиканците обаче удариха на камък. В отговор на нападките Белият дом още преди време пусна кратката версия на свидетелството за раждане на Обама. В този документ обаче нямаше никаква допълнителна информация: нито името на болницата, нито кой е бил лекарят, който го е израждал, нито подписи, а само мястото и датата на раждането. Законите в 50-ия американски щат обаче позволяват да се получи свидетелство за раждане на деца, родени в други държави, ако родителите живеят на Хаваите. Така че кратката версия не успокои опонентите на президента. Големият скандал, свързан с кръщелното на Обама, обаче изригна, когато през 2009 година майор от US-армията отказа да воюва в Афганистан с аргумента, че главнокомандващият, какъвто е президентът на САЩ, може би не е гражданин на държавата по рождение. Майорът настоя държавният глава да докаже гражданството и едва тогава той щял да замине да воюва срещу талибаните. Вместо доказателство обаче заповедта за заминаването на офицера бе отменена.
Излишно е да се описва каква бе реакцията на републиканците. Преди 3 години пък посланикът на Кения в САЩ Питър Огего наля още масло в огъня: в свое интервю по радиото той обяви, че Барак Обама е роден в Кения. Преди него същото направи кенийската баба на американския президент, която в нотариално заверен документ уверяваше, че е присъствала лично на раждането му в Момбаса.
Представеното от Белия дом свидетелство за раждане
Снимка БГНЕС
Всичките тези слухове доведоха до това, че голяма част от американците започнаха да се чудят къде наистина е роден президентът им и има ли право той да е в Белия дом. Атаката срещу Обама наскоро бе оглавена от милиардера Доналд Тръмп. Той убедено обяви, че на разпространения в медиите документ за раждане на Обама не може да се вярва. "На него няма нито подпис, нито сериен номер!", възмущаваше се милиардерът. Тръмп дори заяви, че е наел частни детективи, които да открият дали наистина Барак Обама е роден на Хаваите. "Мои хора сега са на Хаваите и сами не могат да повярват какво излиза на бял свят", каза милиардерът наскоро в ефира на програмата "Тудей" на Ен Би Си, най-гледаното сутрешно телешоу в Америка.
Публикуваната миналата седмица пълна версия на свидетелството за раждане на Обама накара Тръмп "да си свие перките". Той призна, че на този документ вече може да се вярва, само недоумява защо толкова дълго време президентът не го е показвал въпреки всички призиви. Милиардерът междувременно си намери нов повод за заяждане със стопанина на Белия дом - оценките на Обама в училище. Магнатът отново убедено заяви, че навремето президентът е бил ужасно слаб ученик и не е ясно как той се е добрал да учи в две от най-престижните учебни заведения в САЩ - Колумбийския университет и Харвард. Поредният отказ на Белия дом да публикува ученическия бележник на Обама е повод да се смята, че държавният глава крие информация за себе си, отсече Тръмп.
Любителите на теорията на конспирациите, разбира се, с удоволствие подхващат подобни изказвания. Целите на Тръмп обаче са доста прозаични. Милиардерът едва ли наистина се вълнува от личния живот (още по-малко от бебешките и детските години) на президента. Доналд Тръмп обаче наскоро обяви, че съвсем сериозно възнамерява да участва в президентската надпревара през 2012 година. Той заяви, че е готов да похарчи за предизборната си кампания 600 милиона долара. Спорд "Уолстрийт джърнъл" Тръмп е вторият по популярност кандидат за президент сред републиканците. Преди него е само бившият губернатор на Масачузетс Мит Ромни. Окончателното си решение магнатът ще обяви в началото на лятото.
Засега обаче със сигурност се знае, че Барак Обама се кандидатира за предстоящите президентски избори. "2012 година започва сега", обяви той наскоро, съобщавайки в кратък видеоклип решението си да се бори за втори мандат. Екипът му вече е започнал събирането на средства за кампанията и се очаква да бъдат събрани рекордните един милиард долара! Може би именно това кара Тръмп да не бърза с обявяването на собствената си кандидатура и отново да търси "под вола теле", посявайки поредното съмнение за биографията на Обама. "Нямам намерение да опровергавам подобни твърдения. Ако го направя, няма да мога да свърша никаква работа", оплака се той наскоро. А американският президент има какво да върши - обамоманията приключи отдавна. Истината е, че Обама така и не успя да стане символ на промяната, която той обеща на американците през 2008-а, но пък и не допусна катастрофа, въпреки че му се случи да управлява в трудни времена. Вярно е, че рейтингът на президента върви надолу, все повече американци не харесват днешната администрация и смятат, че страната върви в погрешна посока. Засега обаче опонентите на Обама няма какво да противопоставят на кандидата на демократите. Според експертите основните аргументи в полза на Обама са здравната реформа, която обаче раздели Америка на две, изтеглянето на американските войски от Ирак и действията на Белия дом по време на световната икономическа криза. Републиканците също имат своите "стрели" - високата безработица, която в момента надхвърля 9,4 процента.
Въпреки растящото недоволство обаче американците харесват своя президент. А той на свой ред явно иска да остави дълбока следа в историята на САЩ. Англичаните обаче имат една поговорка: "Time will tell" ("Времето ще покаже"). Дали обаче ще му стигне на Обама времето?