07 Ноември 2024четвъртък14:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Градината

Венецът мил на пролетта

Симфония за мотика, тармък и сърп с много, много мерак

/ брой: 109

автор:Васил Попов

visibility 3202

Като пукне пролетта, ние всички умно и дълбокомъдрено констатираме, че природата се събужда. Всъщност самата природа се опитва да извади хората от зимната летаргия и да ги импулсира за действие. Защото човекът отколе използва и дори тормози природата, но тя също се нуждае от него. Днешните организирани еколози не помнят и не знаят, че преди много десетилетия неорганизирани възрастни хора се разхождаха из парковете, горичките и улиците с по една торбичка в ръка и тояжка с шип на върха. Така събираха хартийки, фасове и други боклуци. Но тук не става дума за чистотата. Днес ще си говорим за другата помощ към природата - за увеличаването на багрите, красотата в растителния свят. Без значение къде ще осъществим тази помощ - дали на улицата, дали в двора, дали на терасата, дали просто в стаята. Кой каквото има като жилищно пространство, може да пренесе в него и самата природа. Градината може да бъде както под открито небе, така и между панелите.



Ако приемем, че с тези няколко думи вече сме се пробудили от зимния сън, време е да се огледаме и да грабнем инструментите. Най-първото, което следва да направим, е обработката на почвата. Но до практическите съвети ще стигнем малко по-късно. Сега например трябва да обърнем внимание на няколко важни факта и фактора за развитието на овошките, зеленчуците и цветята.
Няма стандартни съвети. Има принципни, научно обосновани, но всяка година започва по различен начин - по-горещо, по-хладно, по-дъждовно, по-сушаво, със слана или без. Ето например навръх Великден Тодор Наков от Бистрица установи, че огромната колкото къщата му джанка е невероятно нацъфтяла, но по нея не се чува да лети нито една пчела. Други години по това време тук жужи и бръмчи, пчелите са като облак от цвят на цвят, а сега няма нито една, казва Наков, който от тази джанка прибира в плодородни години по 400 кг плод.


Като стана дума за пчели, тази пролет наистина е притеснително, че продължи хладното време и пчелите ги няма. Пчеларите също се тревожат и не знаят защо им умират кошери. Но това е друга тема.
Да се върнем на растенията. Вече дойде средата на май месец и сега има много неща, които трябва да се направят незабавно въпреки редуването на хладни и топли дни. Ние не можем да си поръчаме климатични условия, както на нас ни се иска. Ето например, въпреки хладното време, нашият колега Пламен Симов отиде на село, разкопа лехите и зася червено цвекло, моркови, лук, чесън, магданоз, копър и още някои подправки. Каквото и да е времето, той очаква някъде през август да има какво да набере. По подобен начин Мария Герасимова и нейният съпруг Данчо точно по това време обработват малкия си двор, от който след няколко месеца ще получат тиквички, боб и всякакви зелени подправки. Техните тиквички, пекнати на скара, са неповторими. Но затова си трябват и труд, и познания.
Не е късно да се засадят овошки. Когато ги купувате, оглеждайте хубаво кореновата система и стеблото. Трябва да има поне три основни корена и нещо като брада, а стеблото трябва да е дебело най-малко колкото палеца ви.
Сега е време за подрязване на декоративни храсти и живи плетове. Например през май се подстригва живият плет на Столичната ботаническа градина на СУ "Св. Климент Охридски". Тези храстовидни растения са невероятни - събирате изрязаните пръчки, забивате ги в мокър пясък, до 2 седмици пускат корени и ги засаждате край оградата.
За подрязване на овошките вече е малко късно. Но е тъкмо време да се погрижим за цветята в градината. Без колебание подгответе подходящи лехички за грудкови и луковични цветя.
Логично е да започнем с подготовка на инструментите, които са стояли цяла зима в бараката и сега се нуждаят от освежаване. Наточете ножиците, ножа на косачката и мотиките. Изтъркайте ръждата, проверете дръжките, намажете с фино масло режещите остриета. Проверете дали имате всичко, което ви трябва, и си набавете липсващите инструменти. През пролетта обикновено обявяват разпродажби в по-големите магазини.
Към средата на май тревата навсякъде вече е избуяла и готова за косене. Ако имате много глухарчета и не искате да се размножават още, окосете двора, докато цъфтят и преди да станат на пухчета. В същото време не забравяйте, че глухарчето е една прекрасна билка и полезна храна. Листата му се използват за салата и за различни зеленчукови ястия.
Подхранването на тревата трябва да е придружено от редовно поливане.
Ако сте си направили предварително разсад за цветята, които ще ви радват с багрите си през цялото лято, засаждайте ги смело. Ако не използвате разсад, просто хвърлете семенцата в добре подготвената почва, поливайте редовно и при необходимост почиствайте от плевели.
Дворните цветя, храсти и дървета се нуждаят от окопаване на дълбочина около 25-30 см, за да се разрохква почвата и да се улесни проникването на въздух в нея. Окопавайте в радиус 50-70 см около всяко растение. Внимавайте с растенията, които имат плитки корени - перуниките например не се окопават.
За дворните растения няма нищо по-добро от прегорелия оборски тор. Подхранете всички храсти с по една лопата сух, сипкав оборски тор, а дърветата - с двойна порция. На цъфтящите и плододаващи растения можете да добавите и малко фосфати. Торенето ще ви гарантира обилни, едри и жизнени цветове и плодове. Няма нищо срамно, ако съседите ви видят с кофа и лопата да събирате по улицата конски или кравешки изпражнения, които обаче задължително трябва да оставите продължително време да прегорят.
Ако използвате птичи тор, трябва да сте много внимателни - освен, че следва да е престояла, задължително се разтваря в много вода и с тази вода се наторява също много внимателно.
Подрежете всички храсти. Придайте на всеки храст мек силует, без обаче да го оформяте като топка. Хубаво е да оставите всеки храст с 5-7 основни стъбла. Короната трябва да обхваща поне 2/3 от височината на храста. Гъстите вечнозелени растения е добре да се подстрижат с 2-5 см - това ги освежава и сгъстява.
Накрая се огледайте: все ще е останало нещо дребно за довършване. Чака ни хубав и дълъг сезон, през който красотата на двора и дома зависят само от нас. Работата в градината няма край, но тя е като любовта: колкото повече даваме, толкова повече получаваме.
          
А който няма двор?

Стайните цветя имат нужда от освежаване. Порасналите растения пресадете в по-голяма саксия.  Сменете им почвата. След пресаждане поставете цветето там, където ще изкара сезона. При пресаждане е добре да поорежете малко клонки. Режете прекалено дебелите и прораснали, изсъхналите и загнилите, също така и сухите листа.
Хубаво е да проредите по-гъстите цветя, като поорежете и малко здрави клонки, които сложете в съд с вода, за да пуснат корени и ги подарете на съседите. Изкъпете цветята с лъскави листа в банята под душа с хладка вода. Прегледайте всички цветя за въшки и листни вредители. Търсете ги от долната страна на листата и в листните възли и при необходимост си набавете нужните препарати.
Да излезем на балкона. Почвата в сандъчетата и кашпите трябва да е рохкава и богата. Най-добре използвайте готова смес. Пръстта следва да бъде два пръста под ръба, за да има място за корените. В топъл ден полейте обилно, за да може почвата да задържи необходимата й влага. След десетина дни, ако изникнат плевели, ги отстранете.
Сега вече можем да засаждаме разсада и да засяваме семената.


 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 138

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 173

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 165

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 168

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ