06 Ноември 2024сряда17:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Средната заплата си остава във фризера

Линията на бедност управляващите определят "на око", спестяват си неудобни сравнения, твърдят от КНСБ

/ брой: 265

автор:Ева Костова

visibility 1790

Средната заплата "замръзва" за първи път от 6-7 години насам и странното е, че замръзва и в частния сектор, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Липсва каквато и да е динамика, категоричен е той. Стагнира и заетостта - средно с 312 000 души, без да се броят майките, са се увеличили хората без работа в сравнение със същото тримесечие на 2008 г. Това обуславя ръст на заплатите в някои сектори. Макар и като единични случаи, те все пак отбелязват нарастване и на заетостта, и на възнагражденията - класацията се води от "дейности в областта на информационните технологии и услуги". Нарастването на заетите е предимно заради сезонната заетост, но стагнацията ще продължи в тази сфера и през следващото тримесечие, отчитат от КНСБ.
Това сочи синдикалният анализ на динамиката на заплатите през 2010 г. след оповестените от официалната статистика данни, който представи вчера ръководството на КНСБ. По думите на Димитров за първи път се случва две последователни тримесечия да отчитат еднакви заплати при свиване на заетостта и намаляване на наетите.
4 млрд. лв. приблизително е фондът за работните заплати. Той не се променя и 3-4 месеца върви с допълнителен спад на заетостта. Не се знае къде отиват освободените от работа, те са или навън да си вадят хляба, или са в сивия сектор, коментират синдикалистите.
За 820 000 наети кризата е реална, при тях намалява и заетостта, и заплатата, са изчислили от синдиката. 350 000 усещат кризата по-леко. Само за 170 000 може да се каже, че кризата вече е отминала, коментират от КНСБ. За близо 370 000 обаче има свиване на всичко - в образованието има спад на заплати от 3 до 8 на сто, близо 20% по-малко са парите за заплати в здравеопазването. Силно рестриктивната политика в бюджетната сфера не засяга само държавните служители - с всяко изминало тримесечие ситуацията при тях се задълбочава, отчитат от КНСБ.
За 2011 г. прогнозата на КНСБ е подобна - намаление на доходите и на заетостта. Няма политика по доходите, никой не управлява процеса, твърди Пламен Димитров. Стагнацията няма да стимулира потреблението, категоричен е той.


Никой не може да си играе с линията на бедност - за това си има официална методика, коментира Любен Томев, шеф на Института по социални и синдикални изследвания. Той е категоричен, че линията на бедност от 211 лв. е определена "на око" от управляващите и остава на това равнище и за 2011 г. Всякакви съображения за криза, ниска инфлация и др. са несъстоятелни, тъй като линията на бедността не бива да се коригира съобразно нечии предпочитания, каза Томев. От синдиката остават с впечатление, че линията се манипулира към ниските доходи с политически цели и избягването на "неудобни сравнения". КНСБ изрично възразява срещу подобен подход и настоява при избора на линия на бедност да се съблюдават официалните статистическси данни, което при сегашната ситуация с нищо не застрашава бюджет 2011.

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 868

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 820

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 679

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 739

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 948

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 701

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ