Сребърният фонд щял да се крепи на приватизация и концесии
При 10% безработица са издадени 700 разрешения за работа на чужденци
/ брой: 275
През следващите 3 години Сребърният фонд, който трябва да гарантира стабилността на пенсионната система, стъпва на доста хлъзгавата почва на доходите от приватизация и концесии. Там сега има натрупани 1,683 млрд. лв., съобщи на национална конференция "За достен труд" във Велинград социалният министър Тотю Младенов.
Догодина се чакали допълнителни приходи на стойност близо 100 млн. лв. За 2012 г. очакванията били за около 514 млн. лв., за 2013 г. прогнозите са за 468 млн. лв. постъпления.
Младенов обаче не можа да уточни кои предприятия ще бъдат приватизирани. За подробности той препрати към икономическия министър Трайчо Трайков, но все пак спомена "Булгартабак", Военнопромишления комплекс, част от електроразпределите дружества.
Обещанията на Младенов включиха и решеното от Управителния съвет на фонда дългосрочно и краткосрочно увеличение на доходността - като депозит в БНБ ще се депозират средства със срок от 2,3 и 6 месеца. И ако досега парите носеха 0,1% доходност, сега целта е тя да нарасне минимум два пъти, зае се с изчисления социалният министър.
На националната конференция, организирана от КТ "Подкрепа", изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова направи преглед на пазара на труда. Безработицата по официални данни е достигнала 10%, а заедно с обезкуражените - 17%. Издадени са 700 разрешения за работа на чужденци, съобщиха от агенцията. Част от тях са преподаватели в университети, футболисти, готвачи, масажисти, работници в метрото, висш ръководен персонал.
Над 700 посредници оказват помощ в търсене на работа, бизнесът е заявил над 110 000 свободни места, от тях са заети 86 000, похвали се Тотю Младенов. Той прогнозира до края на годината безработицата да достигне 9,3% при заложена за догодина 9,4 на сто.
"Доходите на българина рязко спаднаха заради замразяването на работните заплати и пенсиите, въвеждането на различни форми на гъвкаво и намалено работно време, режими на удължени неплатени отпуски и неадекватно на доходите обезщетение за безработица. Поголовно се увеличи натискът на работодателите за неплащане на извънреден труд и неофициално установяване на 14-часов работен ден пред угрозата от загуба на работното място", анализира лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според него осигуряването на достоен труд на работниците и служителите е ключово за справяне с негативните последици от глобалната криза.