Репортаж
София - Скопие: едно добро начало
На 25 януари очакваме посещение на македонска делегация, водена от премиера Димитър Ковачевски
/ брой: 13
Таня ГЛУХЧЕВА
Може би едно от най-важните постижения на преговорите в Скопие е съгласието по отношение на името на Северна Македония. Това стана по искане на нашата делегация, водена от втория най-млад български премиер (след Сергей Станишев, бел. авт.) Кирил Петков. Заедно със зам.-председателя на Народното събрание Кристиан Вигенин, външния министър Теодора Генчовска, транспортния министър Николай Събев и други официални лица, той посети Република Северна Македония във вторник.
"Денят беше много успешен. Постигнахме много", каза той на връщане от Скопие. "Двете страни направихме отстъпки".
Македонското правителство изпрати вербална нота до ООН, в която "изрично се потвърждава", че двете имена на западната ни съседка са еднакво валидни.
"България приема да използва краткото име на Северна Македония както и дългото - Република Северна Македония", заяви на съвместната пресконференция след срещата македонският премиер Димитър Ковачевски, който потвърди, че няма да има каквато и да е последица върху териториалната цялост на България от това решение.
Двете страни изразиха задоволство от приятелския тон, в който протекоха преговорите. До този момент диалогът София-Скопие беше замразен. В конструктивна дискусия двете страни начертаха планове за бъдещите работни групи и условията, при които ще се срещат.
"Днес транспортните министри почти не докоснаха обяда си, заети в обсъждането на двустранни съвместни проекти", гордо заяви премиерът и посочи, че съвсем скоро, до 60 дни, ще бъде пусната авиолиния "София-Скопие-София". Така ще се пътува само 20 минути в едната посока. Обмисля се също така и жп линия, но това е в по-дългосрочен план.
"Не е логично през XXI век да няма влак, който да свързва държавите ни", заключи Петков. Дали авиопревозвачът ще бъде държавен или частен, колко ще струва и откъде ще се намерят финанси - остават въпроси, на които предстои да отговори министър Николай Събев, един "много добър бизнесмен, преди да влезе в политиката", както го определи премиерът.
Също така стана ясно, че преговорният процес ще продължи шест месеца, а не, както македонците очакваха, два или три. Всяка седмица различна работна група ще се събира.
"Ето потенциални пътници за авиолинията", пошегува се министър-председателят.
Друго важно постижение е, че съвсем скоро РС Македония ще изпрати посланик у нас, защото от две години такъв няма.
"Профилът му е на добър бизнесмен", открехна завесата Петков.
На пресконференцията имаше въпроси, свързани с историята, дали са обсъждали пренаписването на македонските учебници, за оскверняването на българските паметници, но поради ограниченото време и наситената програма премиерът не успя да отговори на всички журналисти.
На 25 януари предстои посещение на македонската делегация у нас.
Ден, запомнящ се със символиката си
Двамата премиери бяха видимо доволни след срещата си. Пред чакащите ги журналисти Димитър Ковачевски изтъкна:
"В тази дата виждам символика. България първа официално призна страната ни за независима. Днес, 31 години по-късно, първият чуждестранен политик, който идва в държавата ни часове след сформирането на правителството, е българският ми колега. Следователно всичко ще бъде наред."
Илиана Беновска (Радио К2) спази традицията си, която по неизвестни причини определи като "българска", и подари червена ябълка на Димитър Ковачевски. За разлика от друг път, когато замеря нашите политици с ябълки, сега тя лично му я поднесе. Това внесе смут сред македонските ни колеги, които до този момент не бяха чували за такава"българска" традиция. Ние - също.
Пресконференцията завърши с оптимистичните думи на Петков, че с Ковачевски ще направят всичко възможно да спре езикът на омразата. Това би било най-голямото постижение от всички преговори.
Българка, живееща в Скопие, пожелала анонимност и запозната с действителността в Македония, коментира пред нашите журналисти, че много често някои македонски медии насаждат негативно отношение към българите и страната ни, а това после се коментира на улицата, в кафенетата и хората вярват, че ние сме "лошите".
Изключително земен човек
Много журналисти така и не успяват да определят какъв човек е Кирил Петков, освен че е успешен бизнесмен. Още с качването си в самолета премиерът поздрави цялата делегация и нямаше как да не направи впечатление, че по време на целия полет завесата, разделяща първа от втора класа, не беше пусната.
По някое време министър-председателят дойде при нас, журналистите, да провери дали всичко е наред, с удоволствие отговори на няколко въпроса, а впоследствие посочи завесата и каза:
"Преди няколко години бях на ваше място, но разликата беше, че тази завеса беше спусната и разделяше хората. Уверявам ви, че докато зависи от мен, разделителна завеса между хората няма да има."