След шумния пиар на властта бедствието в Бисер продължава
Повече от месец след новодненията водата в с. Стойково още не е изпомпана, общината няма пари за бензин
/ брой: 64
Месец след наводненията в Хасковска и Свиленградска област бедствието там продължава, но властта вече изобщо не се интересува от темата. Това заявиха на пресконференция доброволци, които помагат на пострадалите от село Бисер и околностите. При наводнението се удавиха десет души, стотици загубиха домовете си, животните и поминъка си. 30 дни по-късно пострадалите в село Бисер са много далеч от възстановяването на нормалния ритъм на живот, алармираха доброволците.
Те бяха категорични, че тази трагедия не е природно бедствие, а е в резултат на човешки действия. Бедствие, предизвикано от некадърност, безхаберие и алчност, бе общото мнение на доброволците.
Пищните дарителски акции са донесли успокоение на широката общественост и пиар за властта, но днес все още стотици хора в района не получават адекватна подкрепа, заяви Александър Мирчев. Според доброволците в Бисер има десетки къщи, чиито дворове са заринати от донесени от приливната вълна боклуци, трупове на животни и загниващ органичен материал. Хората на министър Найденов извозиха само големите животни, ами останалите, заклещени от дъски в дворовете на хората, попитаха загрижените за хората от Бисер.
Мирчев посочи, че въпреки обещанията на висшите политици, че всички щети ще бъдат покрити, хората от региона трябва да представят в общината освен документи за собственост на имотите си и декларация, че не притежават друго жилище. Така излиза, че собствеността на хората, които притежават апартамент в близкия град или втора къща в селото, няма да бъде възстановена, макар унищожението й да е станало по вина на държавата, коментира Мирчев.
"Вярвате или не, на 14 март се свързах с кметицата на Хасковското село Стойково, на въпроса ми как е ситуацията, имат ли нужда от нещо, жената обясни, че имало още къщи, чиито дворове са под вода, а хората нямат пари за бензин. Има хора, които живеят в кръчмата, понеже къщите им са необитаеми. Детската площадка е във вода", заяви Донка Янкова.
Хората от Бисер получавали все по-настойчиви сигнали, че стопанските им постройки няма да бъдат възстановени, понеже не са узаконени. "Дори да приемем, че от формална юридическа гледна точка такова решение има някакво основание, на практика това е абсурдно! Никой не е наказан за лошо стопанисване на язовирите, а жертвите са виновни, че имат плевни в дворовете си", коментира Янкова. По думите й много жители на Бисер са принудени да наемат работници, които да им помагат да разчистят дворовете си. Така освен загубите от разрушението, породено по вина на конкретни хора, те ще губят и още пари за извършването на дейност, която виновните би следвало да заплащат.
Доброволците недоумяват каква е системата за оценка на нуждите. От местни хора те разбрали, че за този месец и половина само един път комисия е минала да оцени жертвите. Разпределението на помощите е също сериозен проблем.
Почвата в новоднените села е отровена
Почвата в наводнените села в Харманлийско е отровена, алармират доброволци. Всички хора, чиито дворове, ниви и градини са залети с кал от язовира, са научили, че им е забранено да садят на тази земя в продължение на две-три години, разказа Светлин Веселинов. Не е ясно какво има в тази кал, не са показани никакви резултати от лаборатории, изследвания или каквото и да било, на повечето хора, живущи там, това е поминъкът, коментира той.