17 Март 2025понеделник15:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Демография ли?

/ брой: 238

автор:Ваня Григорова

visibility 9747

За втора поредна година майчинството през втората година на отглеждане на детето е замразено на 780 лв. Причината за замразяването през настоящата е това, че на работодателите беше опростено изплащането на единия ден болнични - до 2023 г. покриваха първите три, от 2024 г. само първите два дни. Защо се отразява на майчинството? Защото фондът, от който се изплащат и болничните, и майчинството, е един и същи. Когато натоварваш с разходи частта за болнични, трябва да орежеш майчинството, за да не се увеличат общите разходи.
Защо тази година се замразява? Защото трябва да орежем разходите генерално, за да запазим дефицита нисък и да влезем в еврозоната. Демография ли?
Може би от 8 години не е увеличено плащането за майки студентки и си стои на 2880 лв. Тази жена няма да ражда всяка година, но вероятно ще работи след завършването на висшето си образование до края на активния си живот. Т.е., ще прави вноски. Но няма да получи никога подкрепа. Защото правителствата неглижират нуждите на майките.
Минималното обезщетение за безработица остава 18 лв. Това са около 360 лв. на месец. Човек, който е получавал обезщетение за безработица, започва работа и работи две години и половина с осигурителен доход от 2500 лв. например, ако се наложи да напусне или работодателят му реши да се освободи от него, преназначи го на друга позиция с изпитателен срок и го освободи в изпитателния срок, ще получава само 360 лв., вместо 1500 лв.
В същото време минималните осигурителни доходи остават на равнището на минималната работна заплата. Т.е. дори директор на оръжеен завод може да се осигурява на 1077 лв., колкото и чистачката.
И още, и още и още. Ако това не е навеждане пред заможната класа и работодателите, не знам кое би било. Бюджетът е върховната философия на управлението, на политиката. И той е такъв от години. Защото огромната част от хората гордо заявяват, че не се интересуват от политика.
Ето това е политика, харесва ли ви?

Фейсбук

За 10 години хлябът е поскъпнал двойно

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 49

Вдигат два пъти толтаксите - от април и от септември

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 49

БНБ пуска търг за претопяване на 7,7 млн. тона стотинки

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 49

59 загинали при пожар в дискотека в РС Македония

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 49

Мицкоски отлага посещения

автор:Дума

visibility 1039

/ брой: 49

България споделя болката от трагедията

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 49

Евролидери и съседни страни предложиха помощ

автор:Дума

visibility 787

/ брой: 49

От нас зависи

автор:Юлия Кулинска

visibility 1300

/ брой: 49

България в 10 рунда

автор:Иван Генов

visibility 1306

/ брой: 49

Политкоретният съд

автор:Юри Михалков

visibility 1281

/ брой: 49

За повече солидарност и съпричастност

автор:Искра Баева

visibility 931

/ брой: 49

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ