Приятелят Силвио май ще ни навести
/ брой: 234
В последните дни Москва на два пъти, публично и доста прозрачно намекна на българското правителство, че времето за шикалкавене по реализацията на проекта "Южен поток" изтича. Започна се в петък, когато Първи канал на руската телевизия излъчи част от разговор между премиера Владимир Путин и ръководителя на "Газпром" Алексей Милер, от който стана ясно, че руските и румънските специалисти продължават съвместната работа по проучването на "допълнителни варианти за преминаването на газопровода през територията на Румъния". Както и преди, и сега не беше изрично уточнено дали става дума за вариант на основното трасе, или за отклонение от територията на България към Румъния. Само ден по-късно пак в централната емисия новини на Първи канал беше излъчен откъс от разговор на Путин с италианския му колега Силвио Берлускони. Покрай другото от него научихме, че: "Остават някои проблеми, свързани с минаването на проекта през други страни. Сигурно ще ми се наложи да поработя от дипломатическа гледна точка, за да я убедя една от тези страни да не създава никакви трудности по този проект". Името на страната не беше назовано. То не е и нужно. Берлускони и Путин проявиха дипломатичност и не посочиха България поименно, но вчерашната руска преса откровено пише, че проблемната страна е именно нашата.
Обстоятелството, че Берлускони лично пое публично ангажимента да говори с "проблемната страна", може да означава, че в скоро време ни очаква посещение на "приятеля Силвио", както го нарича премиерът Бойко Борисов. Италианският му колега използва израза "дипломатическа гледна точка" за предстоящите разговори, но ако преведем тези думи на езика, с който често си служи г-н Борисов, вероятно ще става дума за "набиване на канчето". Неприятно и унизително, но нито Италия, нито Русия могат да си позволят да зависят от менящата се позиция на една от страните-участнички в проекта. И двете държави, а и не само те, са заложили прекалено много в това начинание, за да ги мотаят със "шменти-капели" вече цяла година.
Впрочем между двата намека има съвсем пряка връзка. На кабинета му се казва: "Започвайте работа по проекта с нас, или това ще вършат други, които също имат мерак за "Южен поток". В случая Румъния. Българското правителство трябва сериозно да се отнесе към тези сигнали от Москва и Рим. Те не са случайни и издават, че търпението на участниците в проекта се изчерпва. Не ни е известно на какви точно отстъпки от руска страна се надява кабинетът в София, но работата отива натам, че накрая вместо да загубим някой друг милион от такси, може да загубим целия проект. Това е все по-видно и без "приятелят Силвио" да идва и да го обяснява.