Народна медицина
Подбел и бъз помагат при бронхит
/ брой: 265
Българското име - подбел, подбял, идва от долната бяла повърхност на листата на растението. Латинско наименование е Tussilago farfara L. и се чете като "тусилаго фарфара"
Подбелът е многогодишно тревисто растение с дълго коренище. Цъфти напролет, като образува цветоносни стъбла, покрити с люспести червеникави листа. Цветоносното стъбло е високо 10-25 см и завършва с единична жълта кошничка. Тя е съставена от вътрешни тръбести и периферни езичести цветове. Обвивката й е от линейно-ланцетни листчета. Плодовете са с бяла пухеста хвърчилка. След цъфтежа цветоносните стъбла увяхват и едва тогава от коренището се развиват същинските листа. Те са сърцевидни, с диаметър до 30 cм, по ръба са назъбени, отдолу покрити с беловълнести власинки, отгоре голи, тъмнозелени, с дръжка дълга до 10 см. Цъфти през март-май.
Билката расте по влажни сипеи, изкопи, реки и др., разпространена е из цяла България.
Берат се по-младите листа. След почистването и разделянето на слепналите листа билката се суши на слънце половин ден, а след това на сянка или в сушилня до 45р C.
От 8 кг свежи листа се получава 1 кг билка (Памуков & Ахтарджиев, 1989).
Дрогата съдържа 7-8% слузни вещества, горчивото вещество тусилагин, инулин и др.
Билката действа противовъзпалително и отхрачващо при остри възпалителни процеси на дихателната система, успокоява кашлицата и кашлечните пристъпи - особено нощем. Употребява се главно при катари на горните дихателни пътища, остри бронхити, ларингити, емфизем, силикоза.
Билката се предписва под формата на запарка. Две супени лъжици наситнени листа от подбел се заливат с 400 мл кипяща вода. Оставят се да киснат в продължение на 2 часа. От прецедената запарка се приема 3 пъти дневно по 80 мл 15 минути преди ядене.
V Вари се чай от подбел, мащерка, лайка или бъз и се пие редовно 10 дни вместо вода.
V Осем ореха се счукват с черупките и се варят с 3 супени лъжици мед в 1 л вода, докато остане наполовина. Пие се 3 пъти на ден по 1 супена лъжица половин час преди ядене.
V Бял и жълт равнец, червен кантарион, жълт кантарион, мащерка, риган, подбел и връхчета от бор в равни части. Билките се берат по време на цъфтежа, изсушават се на сянка, нарязват се на ситно и се смесват. При нужда 2 супени лъжици смес се кипва 2-3 минути в 1 л вода. Отварата се пие вместо чай може и подсладена, по 1 винена чаша 3 пъти на ден.