Интервю
Данчо Стоянов:
По-добре "Топлофикация" да фалира
Общите условия на дружеството без писмени договори между двете страни са правно нищожни, посочва адвокатът
/ брой: 151
Данчо Стоянов е столичен адвокат, роден през 1963 г. в Мездра. Има висше инженерно, юридическо и военно образование. Работи в областта на наказателното право и правата на човека, както и в областта на структура и управление на държавата. От 4 г. защитава правата на гражданите срещу монополите и най-вече срещу "Топлофикация". Той е един от организаторите на протестите срещу "Топлофикация", един от малкото българи, осъдили дружеството. Опитa си в делата срещу монополите той споделя в пътеводителя "Наръчник срещу монопола Топлофикация".
"Тези, които управляват "Топлофикация", са за съд"
- Г-н Стоянов, вие водите битка с "Топлофикация" от години, хората сега чакат изравнителните си сметки и сигурно искат да знаят какво не е наред?
- Нищо в тези сметки не е наред. Според мен цялата методика на топлоснабдяването е изцяло погрешна и не отговаря нито на физическите закони, още по-малкото на правото, което е регламентирано от ЕС в областта на енергетиката и потребителите.
- По този повод наскоро организирахте и протест, какви бяха искания и възраженията ви?
- Първото, което искаме, е КЕВР да не изземва нашите права на потребители, а да встъпи в правата си на регулатор, на който му е възложено да регулира отношенията и да защити потребителите от господстващото положение на "Топлофикация". Вместо това тя изземва моята функция на потребител, като сключва договор от мое име, в който се определя и цена. КЕВР определя пределна цена, над която доставчикът не може да продава. Но цената на потребителя и доставчика се определя в писмен договор, между нас отделно. Цената не можела да бъде различна, защо да не може? Пазарната икономика има други механизми - една стока струва толкова, на колкото можеш да я продадеш, а не колкото ти определи регулатор.
На второ място, искаме да се спазва правото на ЕС в областта на енергетиката. Това значи да имаме писмени договори - дали ще са индивидуални или колективни е без значение. В тези писмени договори да бъдат посочени страни по договора и ясно да бъдат записани техните права и задължения. И тъй като става въпрос за продажба на родово определена вещ, тя да бъде индивидуализирана и да бъде посочено място на продажба, за да има съответствие между потребената и предлагана услуга. Такова нещо няма. Трябва и ясно да е посочено каква е услугата, защото те са различни. В европейската директива 2012, пар.3, чл.9 е посочено, че "Топлофикация" трябва да предоставя три вида услуги - подгряване на топла вода, отопление на имот и отопление на общи части. Това е така, защото и функционално сградите са изградени на два типа, с два подтипа. Това не е взето никъде предвид. Те карат по стария метод, където е само с вертикално изпълнение и с отоплителни тела в общите части. Да, но има сгради и с хоризонтално изпълнение, а има и такива, които са конструктивно без отоплителни тела в общите части и там няма как да се приложи третата услуга.
- Без договорите гражданите не могат ли да осъдят "Топлофикация"?
- Обратното е. "Топлофикация" не може да осъди гражданите, защото оттам не могат да докажат никакви облигационни отношения, тъй като те нямат договори. В договора трябва да е записано - отопление на имот ли е, подгряване на топла вода ли е, или е отопление на общи части или комбинация. При три отделни услуги трябва да се извършва реално замерване. Необходимо е да има реален отчет - не методики, а именно - уред за търговско измерване, поставен на границата на собственост, там където се продава вещта.
- Ако потребител дълго време на си плаща парното и "Топлофикация" прояви съдебни претенции, той може ли да се позове на тези неща и да избегне плащане?
- Аз го пиша това до съда във всеки отговор на искова молба. Стига се до пълен абсурд да се приема, че общите условия могат да бъдат без договор. Първо не знам какво значи общи условия. Сега например имам отговор от КЕВР, че не можело да има писмени договори, защото договорът бил под общи условия, публично известни. Какво като са публично известни, има определения на върховния петчленен състав, който казва, че публично известните условия не променят договорно правния характер между равноправни субекти. Фактически комисията не знае какви са и нейните функции по тоя договор. Те не знаят в какво се състои административното регулиране по този договор.
- Тоест върховенството на закона е над общите условия?
- Не, самите общи условия не могат да съществуват самички в правния мир, ако няма договор. Те са неразделна част от някакъв договор, а такъв няма. Това е сделка на равнопоставеност между два гражданско правни субекта и, след като няма такъв писмен договор, самите общи условия са нула. Предоставянето на услуга става в писмен договор, който "Топлофикация" не представя, както всяко едно търговско дружество с общи условия прави, когато предлага услуга.
- Много ли заведени дела имате и какъв е процентът на спечелените?
- Около 10% варират средно спечелените. Имайте предвид обаче, че нито едно дело не се гледа по същество. Те се печелят, но на процесуална основа, за груби процесуални нарушения от страна на "Топлофикация". За малките съдът си затваря очите.
- Откога се борите с монопола на "Топлофикация" и как започнахте?
- Вече пета година. Лично аз не се занимавам с гражданско право, но един колега ме помоли да им помогна, и първите дела, понеже те още не бяха в час, ги спечелихме много бързо, още на процесуална основа. Но след това нещата явно се канализираха и започнаха едни безумни решения, които всеки юрист и всеки технически грамотен човек може да каже, че нямат нищо общо със законите на физиката, нито пък с правото.
- От какво най-често се жалват вашите клиенти?
- При мен най-често идват хора, които не ползват услугите на "Топлофикация" или ползват само едната услуга. В последно време зачестиха хората, които от години живеят извън България, апартаментите им са необитаеми, но те изведнъж разбират, че са били осъдени. И друга група хора са предимно възрастните или безработните, които казват - аз съм спрял всичко, в една стая съм оставил само един радиатор да работи, а получавам сметки, по-големи от миналата година, когато ми работеха и трите радиатора.
- Ясни ли са фактурите според вас?
- Фактурите заличиха няколко графи, за които ние доказвахме, че всичките са с невярно съдържание. Над 2000 лично съм изчислил, нито една няма с вярно съдържание. По смисъл на член 314 от НК, когато такава фактура влезе в експертиза или в съдебно решение, се доказва закононарушение. За да оправдаят вземанията си, от "Топлофикация" вършат престъпления.
- Подавали ли сте сигнали до институциите за тези нарушения?
- Написал съм жалба лично до всички институции, които са пряко отговорни за монопола, който са създали - НС, МС, комисиите, прокуратурата също с нейното бездействие. В жалбата съм посочил какво трябва да се направи, за да се премахне този институционален монопол, за да може "Топлофикация" да стане едно нормално търговско дружество. С граждански организации се обърнахме и към ЕК, имаме доста голяма кореспонденция с тях, имаме и петиция до Европарламента, която през септември ще бъде разгледана. Имам и написана книга- "Социалният монопол". С колеги сме внесли законопроект за изменение на глава 9 в Закона на енергетиката. С различни НПО-та създадохме Граждански енергиен форум, излязохме с експертен доклад, който решава за 3 месеца проблемите в енергетиката в България, но го отказаха, макар че ЕС изисква да има такъв. Така показаха, че въпросът не е юридически, не е технически, а чисто политически. И на нас, гражданите, нищо не ни остава друго, освен да си решим политически въпроса. Тяхното място вече не в управлението на държавата, нещо повече - трябва да им се потърси отговорност. Тук става въпрос за държавност и за това, че 3 милиона българи са пряко засегнати. Щом не се вслушва в народа си, едно правителство е пътник. И ние ще го докажем сега, на изборите.
- Има ли друга държава, в която има такива аномалии ?
- Няма друга държава в Европа, където има подобно безобразие. Това само показва кой управлява държавата, и най-силният монопол се оказват енергийните структури. Няма в света случай при свръхпроизводство на електрическа енергия цените да растат. За каква пазарна икономика говорим? Тези хора са съгласни да унищожат държавата, само и само да печелят. Погледнете всички страни около нас - купуват ток и го продават на своите граждани по-ниско, отколкото на нас ни го предлагат.
- Как виждате "Топлофикация" в един либерализаран пазар?
- Каква либерализация може да има? "Топлофикация" според европейските закони е нискоефективно производство и трябва да бъде закрито. А те ни карат да плащаме и да го поддържаме. Това е все едно да възкресяваме труп. Да не говорим, че вървим по стъпките на Варшава -тяхната топлофикация фалира. Колкото по-бързо фалира "Топлофикация", толкова по бързо ще си отдъхне народът. Защото след фалита на топлофикацията във Варшава, там се образуваха няколко дружества, общината взе функциите в свои ръце и цената падна с една трета. Фактически цената на топлината енергия сега е по-ниска от цената на електрическата, при нас е обратното.
В момента с генераторите на "Топлофикация" една четвърт отива за ток и 3/4 за топлина. А те имат един генератор, с който може една трета да отиде за еленергия, и 2/3 за топлина. До миналата година не го бяха пуснали, беше им затворен - както са го купили, така си стои. Едно предприятие, което разполага с по-модерни мощности, как няма да ги инсталира? Те нямат никаква сметка, защото са си наложили монопола и не ги интересуват нито обновяване, нито конкуренция. Тези, които управляват "Топлофикация", са за съд и това ще стане. Тази схема, ако не се промени, ще унищожи държавата.