Отпадна нормата парите да следват депутата
НС запази досегашните партийни субсидии
/ брой: 165
Коалиция за България и ДПС запазиха сегашния механизъм за получаване на държавни субсидии от партиите, парламентарни и извънпарламентарни, но заявиха, че размерът трябва и ще бъде намален при приемането на бюджета за 2014 г. Това стана при окончателното приемане на промени в Закона за политическите партии.
Парламентът отхвърли искането на "Атака" субсидия да получават само партиите, минали 4-процентната бариера за влизане в парламента. Мнозинството обеща да намали държавната субсидия от 1 януари 2014 г., без да уточнят с колко - в зависимост от възможностите на бюджета. Според сегашните правила партиите с повече от 1% подкрепа на последните парламентарни избори получават 12 лв. на глас годишно.
Разисквания предизвикаха идеите на Георги Кадиев за промяна на модела на субсидията, с която се намалява с 50% държавното финансиране за извънпарламентарните партии и със 17% за формациите в Народното събрание. Шефът на правната комисия Христо Бисеров заяви, че партията му е за намаляване на субсидията, но предложената от Кадиев формула (по 6 лв. на глас за всички партии над 1% подкрепа и допълнително по 45 хил. лв. за спечелено място) ощетява малките партии.
Не е редно субсидията да се определя през постоянно действащ закон, защото тя не е константа, според Бисеров. Всяка година кабинетът да преценява какви са възможностите на бюджета и с него трябва да се обсъжда този въпрос, добави той.
И зам.-председателката на парламента Мая Манолова се обяви за намаляване на държавното финансиране на партиите, но при равнопоставеност на партиите в НС и извън него. Този въпрос трябва да бъде уреден в Закона за бюджета, защото всяка промяна ще действа от 1 януари 2014 г.
Манолова и Бисеров се противопоставиха и на предложението на Кадиев да се удържа част от държавната субсидия на партиите в парламента, ако групите им не участват в пленарни заседания. Санкции срещу партии, които не участват в пленарни заседания, не следва да бъдат правени чрез държавната субсидия, смята Манолова. Според Бисеров трябвало да се промени правилникът на парламента, който сега дава една трета от заплатата на отсъстващите без уважителни причини народни представители.
Единствената промяна, която беше направена в Закона за политическите партии, е приетото на второ четене отпадане на принципа "държавната субсидия да следва депутата", от което в миналия парламент най-засегната беше "Атака". Субсидията остава в политическата сила, от чието име народният представител е влязъл в НС.