Левите с послание за обединение
Социалистите обсъдиха идеи за управленска алтернатива
/ брой: 132
Идеите за бъдещето на лявото и как то да върви напред в България обсъдиха народни представители, членове на Европейския парламент, представители на леви партии и движения, университетски преподаватели и политолози на дискусията "(Р)еволюция на лявото: пътят пред България“, организирана от БСП, със съдействието на Фондация "Фридрих Еберт".
В нея участие взеха още представители на „Левицата!“, „Движение 21“, Гражданска платформа „Изправи се, България“, ПК „Екогласност“, ПК „Тракия“, ПП АБВ, ПП МИР, Български социалдемократи, Движение за социален хуманизъм, Движение „Българска пролет“, „Зелените“.
Участниците бяха приветствани от зам.-председателя на БСП и ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП Кристиан Вигенин.
„В продължение на няколко години БСП се движи по една траектория, по която, вместо да събираме, се разделяхме повече и повече. Това е път към никъде. Затова нека заедно търсим решенията как да направим лявото разпознаваемо, да дава разбираеми и силни идеи за бъдещето на България и да покажем, че вляво има личности, които могат да печелят доверие и да управляват“, заяви той.
„Надявам се това да бъде началото на един процес, който ще доведе лявото в България до друга позиция от незавидната, в която е в момента“, каза директорът на Фондация „Фридрих Еберт“ в България Жак Папаро. Той подчерта важността да се говори за ценности и идеи, които да могат да приобщят много хора.
Увереността си, че процесът на промяна в БСП и консолидация на лявото политическо пространство е необратим, изрази и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров.
"Уверявам ви в нашето намерение наистина да осигурим един плавен преход, да гарантираме честни демократични избори в БСП и заедно да тръгнем по нов път," обърна се Зафиров към участниците в дискусията.
Георги Пирински, съучредител на движението „Социализъм в XXI век“ в БСП, отбеляза, че дискусията има задача да постави принципните и идейните основи за очертаване на силна и убедителна управленска алтернатива.
„Непосредственото предизвикателство на лявото е защитата на конституционализма като защита на демокрацията. Левицата е призвана да даде своя интерпретация на социалната държава - такава, каквато е записана в Конституцията, че България е“, смята Пирински.
Според члена на Националния съвет на БСП и председател на Стратегическия институт за национални политики и идеи Калоян Паргов е важно дискусиите да се фокусират върху левите ценности в днешния свят.
„Започвайки от борбата на левите ценности, говорим за революция на лявото на фона на всички предизвикателства и кризи“, подчерта Паргов.
За необходимостта от нови леви политики, нови млади лица, които да ги изготвят и предадат, и нуждата от ребрандиране говори председателят на Младежкото обединение в БСП Габриел Вълков.
По-рано ръководството на БСП проведе срещи с ръководствата на Политически клуб „Екогласност“ и ПП МИР в контекста на усилията на социалистите да обединят лявото политическо пространство.