Лекарските протести продължават
Националната стачка в здравеопазването вероятно ще е на 19 ноември
/ брой: 256
"Цялата медицинска общност вече са отчаяно обезверени хора, а обезвереният лекар е по-опасен дори от недоучилия", каза вчера д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.
Тази негова констатация може да се вземе за мото и на вчерашната среща на КНСБ, КТ "Подкрепа", БЛС и специалисти по здравни грижи на тема "Защо са протестите в здравеопазването". Затова на нея се очерта и вероятна дата за националната стачка - 19 ноември. Протестите на медиците в страната ще продължат до постигане на консенсус за конкретните стъпки и срокове на реформата в здравеопазването с участието на всички заинтересовани страни.
КНСБ, КТ "Подкрепа", БЛС и Асоциацията на специалистите по здравни грижи имат няколко основни искания към управляващите: възстановяване на публичното, прозрачно управление на НЗОК, НРД с продължителност 1 година и премахване на възможността НЗОК самостоятелно да го променя, бюджетът на НЗОК да се изразходва само за здравноосигурителни плащания, като разходите са не по-малко от приходите. Медиците искат и редовно изплащане на финансовите задължения към болниците. Остойностяването на медицинските дейности да се извършва от НЗОК и БЛС, като предварително представителните синдикати, организациите на работодателите в отрасъла здравеопазване и МЗ договорят стандарти за заплащане на труда - това е другото искане на хората с бели престилки.
Д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ, за пореден път заяви, че това, което се случва с бюджета за здравеопазване, не удовлетворява четирите организации, тъй като де факто ще се постави пред изпитание цялата система и най-вече тези, които ползват здравни грижи. Той отново изрази неудовлетворението на синдикатите от заложения в бюджета на НЗОК за 2011 трансфер от 340 млн. лв. от бюджета на касата към МЗ. Така всички, които плащат здравните си вноски, ще финансират и грижата за здравно неосигурените - нещо, което бламира солидарността на системата и говори за това, че държавата абдикира от отговорностите си към нацията, коментира Кокалов. Той е категоричен, че трябва да се смени начинът, по който се финансират извънболничната и болничната помощ.
Д-р Евгени Душков от "Подкрепа" каза: "Искаме да ни сложат на масата реформа, разписана за години напред." Ако се приеме бюджетът на НЗОК, от КТ "Подкрепа" ще предложат края на здравноосигурителния модел в страната и касата да премине към МФ, коментира той. Цветан Райчинов заяви, че трансферът от касата към здравното министерство може да достигне и до 1 милиард лева, тъй като касата ще може да преразпределя средства по различни направления.
Основните искания на протестиращите се изместват от чисто финансови към искания за повече яснота по конкретните стъпки в здравната реформа, констатираха вчера специалистите по здравеопазване. "Ако това не се случи, ще продължим да сменяме министрите като чорапи, но качеството на медицинската помощ няма да се подобри, заяви д-р Кокалов. "В България имаме медицина, но нямаме здравеопазване", каза Цветан Райчинов. В момента системата действа на случаен принцип и липсва всякаква координация, допълни докторът. Той нарече "абсолютна лъжа" твърденията, че скъсаното споразумение се изпълнява от правителството. За последните два месеца болниците са получили съответно 67 и 77 млн. лв. и това ни навежда на мисълта, че министър Дянков може и да не е отпуснал допълнителните 65 млн. лв., а плащанията да стават със спестеното от джипита и специалисти, каза председателят на БЛС.
Предстоят протестни действия в Добрич - на 8 ноември 2010 г., в Стара Загора - на 9 ноември, в Пловдив - на 10 ноември, в Пазарджик - на 17 ноември, обяви вицепрезидентът на КНСБ и председател на Федерация на синдикатите в здравеопазването д-р Иван Кокалов.