Капанът на суеверията, или за предразсъдъците по света
Някои намират в определени знамения много дълбок смисъл, други пък ги смятат за връщане към нещо отживяло и примитивно
/ брой: 71
В продължение на хилядолетия съзнателна история хората по цял свят не спират да вярват в странни знамения, да се вслушват в разтърсващи предсказания и да отдават голямо значение на какви ли не суеверия. Някои намират в подобни предразсъдъци много дълбок смисъл, други пък ги смятат за връщане към нещо отживяло и примитивно. Любопитно е обаче, че най-често едни и същи поверия се тълкуват по коренно различен начин в доста страни по света. Така че е добре да сме наясно с тънкостите на определени предубедени схващания, за да се избегнат неловките моменти, предизвикани от незнанието и неразбирането на тази важна част от културата и манталитета на цели народи.
И напредничави европейци, и аборигени от племето на туарегите вярват във вълшебната сила на талисманите и се страхуват от уроки. Още повече, че определени предмети, числа и действия съдържат сходни тълкувания за значението и смисъла им: петък, 13-и, се смята за фатален ден, подковата обикновено е символ на късмета, счупеното огледало се приема за магнит на нещастията и т.н. Но се случва едно и също предзнаменование да се тълкува по диаметрално противоположен начин. Например в България, Русия и Украйна срещата с черна котка е предвестник на нещо лошо и изисква незабавни профилактични мерки (като да се хванете за копчето или да плюете 3 пъти през лявото рамо), за да се предотврати евентуалната беда. В Англия пък, обратното, хората обичат да си подаряват картички с изображения именно на мъркащия домашен любимец с козина, чийто цвят е най-тъмният в света. Така жителите на Острова си пожелават късмет и се опитват да подмамят сполуката.
За суеверните хора в Гърция е нещо обичайно да носят в джоба или в портмонето костица от прилеп, като се смята, че този своеобразен амулет пази от лоши очи. В същото време обаче убийството на този бозайник, дори с цел набавяне на заветния талисман, се тълкува като знак за наближаваща беда и нещастие. Също така пред почти всяка къща, чиито обитатели са подвластни на суеверия, расте пищен кактус. "Въоръжен" е с много остри игли, а мисията му е да пази жилището от всякакви беди.
В доста страни на Балканите е прието да се ползва срещу уроки синьо мънисто с нарисувано око, което се слага на ръката като част от гривна или се закача на ревера във вид на брошка. Хората са убедени, че небесният цвят пази от злото и същевременно се приема и като много опасен: именно синеоките са способни само с поглед да докарат големи беди. Обикновено суеверните в подобни случаи тихо произнасят думата "чесън" и плюят три пъти, но хубавото е, че го правят не върху вас, а в пазвата си.
За едни от най-суеверните в света се смятат жителите на Изумрудения остров. От незапомнени времена се знае за древното поверие, спазвано от току-що родили ирландки: те бързат да нагазят до коляно в морето или в океана с бебето в ръце, за да проверят дали това е истинско дете или коварната вещица от скука е приела човешки облик. Всеки в Зелената страна знае, че върколаците се страхуват от водата. Също така фантомите се издават с любовта си към гайдата: нерядко инструментът се слага край люлката и се наблюдава дали пеленачето няма да прояви нездрав интерес към музиката.
В Италия пък всяка провинция може да се похвали с цял букет собствени вярвания. Но има и универсални. Така например всички жители на Ботуша са убедени, че щастието ще сполети онзи, който чуе как киха котарак. А птиче, влетяло случайно в къщата, е лоша поличба. Неприемането на хвърчащите гръбначни животни се разпространява дори върху перата им, като с особена антипатия се ползват пауновите, които дори имат петно, подозрително приличащо на "лошо око". Темата за уроките е изключително притегателна за италианците. Затова и рецептите против носителите на нещастия са безброй. Например препоръчва се показалецът и кутрето на ръката да се изправят, а останалите пръсти да са прибрани. Също така може да се носи на верижка висулка с формата на рог. Любопитен е и фактът, че горещите почитатели на пицата и пастата нямат вяра на комплиментите, смятайки ги за главното оръжие на урочасването. Така че, когато се възхитите от хубостта на някое бебе, не се учудвайте, ако родителите му започнат да усукват пръстите си в странни фигури, за да предпазят отрочето си от евентуални злини. Онези, които искат да разберат дали не са погледнати с лоши очи, трябва да пуснат капка зехтин в светена вода: ако запази формата си, значи всичко е наред, разтече ли се по повърхността - лош знак. При случайна среща с монахиня суеверните италианци непременно ще се опитат да докоснат нещо метално (нещо като аналог на разпространеното в доста страни чукане на дърво), за да не изгубят късмета си.
Много от поверията в Китай са свързани с метлата. Смята се, че тя е обладана от дух, затова ползването на този предмет трябва да е изключително предпазливо. Може да се чисти подът на къщата, но в никакъв случай не бива да се докосват домашните статуи на боговете или олтарът. Ударът с метла в Поднебесната империя е равносилен на проклятие, за особено лошо предзнаменование се приема докосването с нея по главата. В китайската култура определени числа се приемат за щастливи, а други - за носещи несполука. Заради това вярване някои са готови да платят доста големи суми, за да имат късметлийски цифри в своя адрес, телефон, номер на колата, етаж, апартамент или офис, банкова сметка и т.н.
Всяко от числата съдържа дълбок смисъл: 1 е израз на самотата, 2 означава лесно, 3 - живот, 4 се приема за лошо, тъй като е препратка към четвъртия етап от съществуването според будистите, а именно смъртта, 5 е символ на Аз-а, 6 е знак за безпрепятственост, 7 е алегория за заедно; 8 е белег на съдбовен момент и сполука, а 9 е олицетворение на дълготраен. Така че стремежът на китайците е да използват колкото може по-често осмицата, а четворката се игнорира напълно умишлено, като практически се избягва употребата й. Въпреки че някои богове и национални герои се изобразяват с мустаци и бради, тези аксесоари изобщо не се толерират сред обикновените хора, тъй като според поверието лицевото окосмяване е предвестник на злини за цялата фамилия. Също така нито един китаец няма да си реже ноктите след 12 ч. през нощта, за да не привлече неканени гости от онзи свят.
И в Япония внимават да не предизвикват смъртта: не бива да се забождат клечките в ориза, възглавницата не трябва да гледа на север, необходимо е огледалото в стаята да се покрива за през нощта, добре е да се избягва снимането на трима души, защото онзи, който е в средата, ще плати за необмисления кадър с късмета си... Към тези суеверия жителите на Страната на изгряващото слънце се отнасят много сериозно и отговорно.
Повечето интелигентни хора по цял свят са убедени, че предразсъдъците всъщност са следствие на тотални заблуди, лишени от разум и породени от невежество или страх. Затова, ако все пак вярвате в нещо подобно, нека да е само в доброто.