Врачанският митрополит начело на БПЦ до избора на патриарх
Пловдивският митрополит Николай се отказа да участва в надпреварата за патриаршеския престол
/ брой: 53
Светият синод избра единодушно Врачанския митрополит Григорий за свой наместник-председател. Митрополит Григорий ще ръководи и софийската епархия до избора на нов патриарх, който по право ще е и софийски митрополит. Новината съобщи говорителят на Светия синод - Старозагорският митрополит Киприан. Така Григорий ще ръководи църквата в следващите четири месеца, докато бъде избран новият български патриарх.
По-рано Пловдивският митрополит Николай изненадващо се отказа да бъде кандидат за патриарх. "Обявявам и декларирам, че не желая и няма да приема да бъда включван като кандидат за патриаршеския престол в процедурите, които Светият Синод предстои да проведе в съответствие с нейния Устав", написа митрополит Николай. Заедно с това той яростно нападна и всички, които са го атакували и през 2013 г. след смъртта на патриарх Максим, и сега след кончината на патриарх Неофит.
"Няма как да коментирам изявлението на митрополит Николай, всеки има свободна воля и това е негово лично желание, и негово виждане, което беше представено и в заседанието на Светия синод", каза вчера митрополит Киприан.
Според устава на БПЦ кандидатите за патриарх трябва да са навършили 50 години и да са били начело на епархия пет години. От сегашните 13 митрополити на БПЦ-БП деветима отговарят на тези изисквания, като сред тях е и Пловдивският митрополит Николай.
Втори ден продължи гладната стачка на сливенския свещеник отец Иван срещу решението на Светия Синод окончателно да касира изборите за митрополит на Сливенска епархия.
Напрежението в Сливенска епархия възникна след касирането на изборите за владика, провели се през месец февруари, при който с 26 гласа „за“ свещеници и миряни класираха епископ Йеротей пред епископ Михаил, който спечели 22 гласа. Заради жалби по обвинение за сговор между делегатите Светия Синод касира изборите.
Отец Иван отново призова митрополитите да дойдат в Сливен, за да си простят греховете и заедно да търсят решение на създадената ситуация. По-рано той нарече Светия Синод организирана престъпна група, а църквата - изпразнена от съдържание. Протестиращият свещеник коментира, че разкол в църквата няма, но има разделение.