Проучване показва:
У нас липсва специализиран орган по пчеларство
Необходим нов закон за сектора, смятат от бранша
/ брой: 67
Законодателно проучване на нормативната уредба за подкрепа на сектор "Пчеларство и защитата на пчелите" в Европейския съюз (ЕС), САЩ и Китай бе представено на среща в парламента. Инициативата бе на зам.-председателят на Народното събрание и депутат от "БСП за България" Кристиан Вигенин. В проучването са участвали студенти по програмата за законодателни проучвания към Народното събрание с ръководител проф. Ганета Минкова от Софийския университет.
"Основната цел на законодателното проучване е подготовка на следващите законодателни стъпки в сферата на пчеларството", обясни Вигенин. Той добави, че има национални елементи в страните от ЕС, които могат да бъдат взети под внимание, така че да бъде направено най-доброто в този сектор у нас. Сред пчеларските организации има желание за усъвършенстване на законодателната база, към момента в законодателството ни има неща, част от които са излишни, други са нереализуеми, посочи зам.-председателят на парламента.
През последните години ЕС обръща внимание на факта, че броят на пчелните семейства намалява и това буди тревога, затова ЕС насочва вниманието си към този сектор, коментира Минкова. По думите й предмет на проучването е и има ли данъчни облекчения в държави членки. Данните сочат, че те не са много, но има облекчения върху доходите от пчеларство или те изобщо са освободени от облагане.
Едно от заключенията в изследването е, че в държавите няма специализиран орган по пчеларството, който да е самостоятелна структура на изпълнителната власт.
Необходим е нов закон за пчеларството, смятат някои представители на бранша.
В последвалата дискусия представители на бранша изразиха мнение, че българското пчеларство изостава. От Конфедерацията на българските пчелари сред проблемите посочиха реализацията на меда. По техни данни ние сме страната с най-ниски изкупни цени на мед. Други проблеми са пръсканията на посевите и настаняването на пчелните семейства.
Да отпадне изискването пчеларите с 80-100 пчелни семейства да бъдат регистрирани като земеделски производители, предложиха от Националната научна асоциация по пчеларство, защото било икономически неизгодно за дребните пчелари. От организацията смятат, че трябва да се въведат данъчни облекчения за пчеларите, да се облекчи процедурата по регистрация на пчелините, както и да заработи Консултативният съвет по пчеларство към земеделското министерство.
Според бранша е необходима и национална стратегия за развитие на пчеларството у нас.
Ще извадим конкретните неща, които считаме като пропуски в законодателството и такива, които биха моли да бъдат подобрени на база на опита на другите страни, увери в края на разговора Вигенин. По думите му поне за по-малките производители начинът, по който се прилага законът, може да бъде облекчен. Той смята, че трябва да се направи неформална, надпартийна, група в НС от хора, които са пчелари, защото такова лоби в парламента е важно.