МВФ препоръча:
Премахнете плоския данък
Идеите на Фонда съвпадат с това, за което БСП настоява от 10 години, твърди проф. Румен Гечев
/ брой: 51
България трябва да промени данъчната си система, за да осигури повече данъчни постъпления в бюджета. Необходимо е да се възстанови 20%-ната ставка ДДС за всички сектори, да се премахне плоският 10% данък за доходите на физически лица, като се въведе прогресивна скала на облагане, както и да се премахне таванът за осигуряване и всички да плащат осигуровки върху реалните си доходи. Това препоръча ръководителят на мисията на МВФ у нас Жан-Франсоа Дофен пред депутати от бюджетната комисия в парламента.
„Препоръките на Международния валутен фонд съвпадат едно към едно с това, което БСП от 10 години препоръчваме – въвеждане на прогресивно данъчно облагане, така че да се намали разликата между бедни и богати и да се осигурят повече средства за българския бюджет.“ Това заяви народният представител от „БСП за България“ проф. Румен Гечев в ефира на "Евроком".
Той посочи и други две съвпадения между препоръките на делегацията на МВФ и исканията на социалистите -значително увеличаване на капиталовите разходи в държавния бюджет и постепенното отпадане на тавана за социалното осигуряване.
„Има и неща, с които не съм съгласен. Например, те направиха препоръка да се намали бюджетният дефицит с 1%, но аз им казах, че това е политика, която не се следва от нито една държава членка на еврозоната. И при положение че България е една от две-три страни от общо 27 в ЕС, която вече е стигнала равнището на Маастрихт от 3% дефицит, такова намаление би означавало намаляване на разходите с 2 млрд. лв., което няма как да не се отрази негативно на образованието, на здравеопазването“, посочи проф. Гечев.
И допълни: „Изразих също мнението на БСП, че ние сме „за“ изпълнението на нашето задължение за влизане в еврозоната, но споделяме мнението на нобелови лауреати по икономика и на редица европейски анализатори, че България още не е готова и негативите ще бъдат по-големи от позитивите.“
Според него проблемът не е инфлацията, която действително е по-висока от страните членки на еврозоната, а това, че България има много ниска конкурентоспособност и силна зависимост от внос на основни групи стоки.
Фондът препоръчва страната ни да води неутрална фискална политика и да се опита да съставя бюджети с дефицит не по-голям от 1% от БВП. "Свиването на дефицита обаче не трябва да бъде за сметка на орязване на социалните разходи и капиталовите инвестиции. Необходими са реформи в приходната част, които да повишат постъпленията устойчиво в дългосрочен план", посочи Дофен.
Той определи бюджетът за тази година като твърде експанзионистичен, което ще доведе до повишение на търсенето, а оттам и на инфлацията.
"Въвеждането на 10% плосък данък изигра своята роля. В момента той се явява пречка, която не позволява адекватни инвестиции в човешкия капитал и в инфраструтрурата. Затова препоръчваме въвеждане на прогресивна данъчна система, поне що се отнася за облагането на физическите лица. Наред с това трябва да се подобри и данъчният контрол върху големите данъкоплатци", посочи още Дофен. Той критикува решението да се изземва 100% дивидент от държавните предприятия, защото това ги лишава от възможност за инвестиции и за повишаване на производителността им.
В МВФ говорят за вдигане на данъците в последните 20 години. , но ние нямаме намерение да правим това. Така коментира министърът на финансите в оставка Асен Василев думите на Дофен че една от препоръките на мисията към България ще бъде да се възстанови ставката на ДДС във всички сектори до нивата отпреди пандемията и да се върне за всички на 20 процента.
ДДС е върнато на 20-процентната ставка, с изключение на сектора на ресторантьорите, посочи Василев и добави, че това се препоръчва също от Министерството на финансите.